statystyki

Mniej nakładów z innych krajów. Sporo zagranicznych firm wycofuje się z Polski

autor: Łukasz Wilkowicz17.02.2020, 09:52; Aktualizacja: 17.02.2020, 09:52
Od sześciu lat Polska nie zanotowała tak słabego wyniku, jak w ub.r. pod względem napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Od sześciu lat Polska nie zanotowała tak słabego wyniku, jak w ub.r. pod względem napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich.źródło: ShutterStock

Bilans ratują wydatki na nowe przedsięwzięcia tych spółek, które od dawna są obecne na naszym rynku.

Od sześciu lat Polska nie zanotowała tak słabego wyniku, jak w ub.r. pod względem napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Jak wynika z nowych danych Narodowego Banku Polskiego, saldo wyniosło 38,8 mld zł i było o jedną trzecią mniejsze niż rok wcześniej. Przyrost odpowiadał 1,7 proc. produktu krajowego brutto. To raptem połowa średniego wyniku z poprzednich 15 lat.

Taka skala przyrostu inwestycji oznacza, że w rzeczywistości przeważały transakcje, w których zagraniczni właściciele pozbywali się polskich spółek. Z drugiej strony wartość inwestycji była powiększana o tzw. reinwestowane zyski, czyli tę część dochodu wypracowywanego przez polską filię zagranicznej firmy, która nie jest wypłacana w postaci dywidendy. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. saldo inwestycji udziałowych wyniosło nieco ponad 30 mld zł. W tej kwocie prawie 28 mld zł przypadło na reinwestycje zysków.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane