statystyki

Mniej nakładów z innych krajów. Sporo zagranicznych firm wycofuje się z Polski

autor: Łukasz Wilkowicz17.02.2020, 09:52; Aktualizacja: 17.02.2020, 09:52
Od sześciu lat Polska nie zanotowała tak słabego wyniku, jak w ub.r. pod względem napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

Od sześciu lat Polska nie zanotowała tak słabego wyniku, jak w ub.r. pod względem napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich.źródło: ShutterStock

Bilans ratują wydatki na nowe przedsięwzięcia tych spółek, które od dawna są obecne na naszym rynku.

Od sześciu lat Polska nie zanotowała tak słabego wyniku, jak w ub.r. pod względem napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich. Jak wynika z nowych danych Narodowego Banku Polskiego, saldo wyniosło 38,8 mld zł i było o jedną trzecią mniejsze niż rok wcześniej. Przyrost odpowiadał 1,7 proc. produktu krajowego brutto. To raptem połowa średniego wyniku z poprzednich 15 lat.

Taka skala przyrostu inwestycji oznacza, że w rzeczywistości przeważały transakcje, w których zagraniczni właściciele pozbywali się polskich spółek. Z drugiej strony wartość inwestycji była powiększana o tzw. reinwestowane zyski, czyli tę część dochodu wypracowywanego przez polską filię zagranicznej firmy, która nie jest wypłacana w postaci dywidendy. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. saldo inwestycji udziałowych wyniosło nieco ponad 30 mld zł. W tej kwocie prawie 28 mld zł przypadło na reinwestycje zysków.


Pozostało jeszcze 65% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane