statystyki

Inwestowanie ESG nie oznacza godzenia się na niższe zyski [WYWIAD]

autor: Bartek Godusławski04.02.2020, 06:00; Aktualizacja: 04.02.2020, 07:55
Bartosz Pawłowski, dyrektor ds. inwestycji bankowości prywatnej mBanku

Bartosz Pawłowski, dyrektor ds. inwestycji bankowości prywatnej mBankuźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Mamy na świecie trend lokowania kapitału uwzględniający w coraz większym stopniu wyzwania klimatyczne i jeśli ktoś chce mieć dobrą stopę zwrotu, musi mieć tego świadomość - mówi Bartosz Pawłowski, dyrektor ds. inwestycji bankowości prywatnej mBanku.

Coraz popularniejsze staje się inwestowanie ESG, czyli uwzględniające odpowiedzialność za środowisko naturalne, kwestie społeczne i ład korporacyjny. Dlaczego inwestorzy mają się godzić na niższe zyski, ale inwestować bardziej etycznie?

Wcale nie muszą się godzić.

Zarządzający moimi pieniędzmi powinien kupować akcje czy obligacje spółek, które dają najwyższą stopę zwrotu, a nie takich, które unikają inwestowania w energetykę węglową, czy płacą po równo kobietom i mężczyznom.

Oczywiście i wcale nie ma tutaj sprzeczności. Inwestowanie ESG nie oznacza godzenia się na niższe zyski. Kilkanaście lat temu wybieranie inwestycji, które są – nazwijmy to – odpowiedzialne społecznie, wiązało się z niższymi stopami zwrotu i wyższymi kosztami. Dzisiaj tak już nie jest. W ostatnich 5–6 latach inwestycje ESG przynoszą wyższe stopy zwrotu.

Dlaczego nie są w Polsce masowo dostępne instrumenty finansowe, które pozwalałyby inwestować w spółki, które nie mają np. nic wspólnego z węglem?

A dlaczego polscy inwestorzy tak mało kupują zagranicznych spółek? Dlaczego skupiamy się na małych i średnich spółkach oraz funduszach pieniężnych, które lokują środki w najbezpieczniejszych i najpłynniejszych aktywach? Po prostu przegapiliśmy globalną hossę.

Nie zostaliśmy w odpowiednim momencie akcjonariuszami Apple’a?

Tak, i wielu innych spółek technologicznych, które w ostatnich latach rosły na giełdach. Tak samo przegapiliśmy jeden z największych trendów na światowych rynkach, czyli inwestowanie ESG.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane