Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów. Rynki czekają na kolejne informacje w sprawie negocjacji handlowych między USA a Chinami.

Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 0,40 proc. i wyniósł 28 051,41 pkt.

S&P 500 stracił 0,40 proc. i wyniósł 3140,98 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,46 proc., do 8.665,47 pkt.

Indeksy zanotowały zwyżki trzeci miesiąc z rzędu. Wszystkie indeksy zanotowały największe miesięczne zwyżki od czerwca.

Akcje Tech Data poszły w górę o 12,5 proc. - firma zgodziła się na przejęcie przez fundusz private equity Apollo Global w transakcji o wartości 5,14 mld USD, co daje 145 USD za akcję.

W dół poszły spółki sektora energetycznego - akcje Apache spadły o 3 proc., a Devon poszedł w dół o 2 proc.

Piątkowa sesja na Wall Street była skrócona ze względu na Black Friday.

„Ze względu na skrócony handel, dzisiejszy dzień był leniwy dla inwestorów. Jest bardzo mała płynność, bowiem większość traderów trawi jeszcze indyka” – powiedział Didier Anthamatten, sugerując, że inwestorzy mogli zrobić sobie przedłużony weekend po czwartkowym Święcie Dziękczynienia.

Na rynku panują obawy o eskalację napięcia w negocjacjach handlowych między USA a Chinami po tym, jak prezydent Donald Trump podpisał w środę ustawy Kongresu USA o poparciu dla prodemokratycznych demonstrantów w Hongkongu oraz o zakazie eksportu broni do tego miasta.

Chińskie MSZ zapowiedziało w czwartek "zdecydowane kontrposunięcia", jeśli USA będą nadal ingerować w sprawy Hongkongu, dodając, że takie działania mogą wpłynąć na zerwanie dwustronnych więzi i zagrozić współpracy "w ważnych obszarach".

„Obawy na temat handlu dotyczą teraz tego, jak sytuacja w Hongkongu może wpłynąć na negocjacje między USA a Chinami. Rynek czeka teraz na kolejny wyraźny znak, kiedy będzie można spodziewać się zawarcia umowy” - powiedział Hugh Gimber, strateg ds. rynku globalnego w JPMorgan Asset Management.

„Ustawy ws. Hongkongu to nie jest najważniejsza kwestia. Najistotniejsze jest to, czy 15 grudnia nastąpi podwyżka ceł USA na chińskie towary, jeśli nie nastąpi przełom w negocjacjach handlowych” – powiedział Thierry Wizman, dyrektor ds. rynku walutowego i stopy procentowej w Macquarie Capital.

Rentowność 10-letnich UST idzie w górę o 2 pb do 1,78 proc., a dochodowość 30-letnich obligacji amerykańskich rośnie o 2 pb do 2,21 proc.

Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi 17 pb. Natomiast spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie: 20 pb.