statystyki

Mocne punkty i braki strategii na rynku kapitałowym

autor: Łukasz Wilkowicz24.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.10.2019, 10:18
kasa, monety, pieniądze, finanse

Domy maklerskie, a nie banki pozyskują kapitał dla innowacyjnych firmźródło: ShutterStock

Czynny żal w instytucjach finansowych może zwiększyć zaufanie inwestorów. Rozwojowi rynku nie będzie służyła jednolita licencja bankowa.

Wczoraj opisywaliśmy najważniejsze zmiany, jakich dokonał rząd w „Strategii rozwoju rynku kapitałowego”. Finalną wersję dokumentu przyjętą na początku października porównywaliśmy z majowym projektem poddanym konsultacjom społecznym.

– Ta strategia ma dużo ciekawych elementów, ale jest w niej też wiele braków. Nie ma np. mierników pozwalających rozliczyć jej realizację – zwraca uwagę Jacek Socha, były szef nadzoru giełdowego, minister skarbu, a obecnie partner w firmie doradczej PwC. W ostatecznej wersji założono jednak, że rządowy pełnomocnik ds. wdrożenia strategii (będzie nim zapewne wiceminister finansów) będzie regularnie informowany o postępach prac i raz na kwartał będzie składał swój raport Radzie Rozwoju Rynku Finansowego.

W projekcie strategii dużą wagę przykładano do sytuacji spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Wskazywano m.in., że powinny one starać się o podobny poziom wycen, jak średnia dla danego sektora w krajach Unii Europejskiej. W ostatniej wersji dokumentu nie ma o tym mowy. Wskazuje się natomiast na ogólne zasady corporate governance.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane