statystyki

Mocne punkty i braki strategii na rynku kapitałowym

autor: Łukasz Wilkowicz24.10.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.10.2019, 10:18
kasa, monety, pieniądze, finanse

Domy maklerskie, a nie banki pozyskują kapitał dla innowacyjnych firmźródło: ShutterStock

Czynny żal w instytucjach finansowych może zwiększyć zaufanie inwestorów. Rozwojowi rynku nie będzie służyła jednolita licencja bankowa.

Wczoraj opisywaliśmy najważniejsze zmiany, jakich dokonał rząd w „Strategii rozwoju rynku kapitałowego”. Finalną wersję dokumentu przyjętą na początku października porównywaliśmy z majowym projektem poddanym konsultacjom społecznym.

– Ta strategia ma dużo ciekawych elementów, ale jest w niej też wiele braków. Nie ma np. mierników pozwalających rozliczyć jej realizację – zwraca uwagę Jacek Socha, były szef nadzoru giełdowego, minister skarbu, a obecnie partner w firmie doradczej PwC. W ostatecznej wersji założono jednak, że rządowy pełnomocnik ds. wdrożenia strategii (będzie nim zapewne wiceminister finansów) będzie regularnie informowany o postępach prac i raz na kwartał będzie składał swój raport Radzie Rozwoju Rynku Finansowego.

W projekcie strategii dużą wagę przykładano do sytuacji spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa. Wskazywano m.in., że powinny one starać się o podobny poziom wycen, jak średnia dla danego sektora w krajach Unii Europejskiej. W ostatniej wersji dokumentu nie ma o tym mowy. Wskazuje się natomiast na ogólne zasady corporate governance.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane