statystyki

Idzie nowa fala obniżek stóp procentowych

autor: Łukasz Wilkowicz18.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 18.09.2019, 09:16
Można się spodziewać, że niedawna decyzja EBC i spodziewana Fedu doprowadzą do kolejnej rundy łagodzenia polityki pieniężnej.

Można się spodziewać, że niedawna decyzja EBC i spodziewana Fedu doprowadzą do kolejnej rundy łagodzenia polityki pieniężnej.źródło: ShutterStock

Dziś najważniejszy bank centralny na świecie – amerykański Fed – zdecyduje o poziomie oprocentowania.

Rynek jest przekonany, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) ogłosi cięcie stóp o 0,25 pkt proc. Przedział, w którym utrzymywana jest główna stopa w USA, zostanie zapewne obniżony do 1,75–2 proc. Jeszcze trzy miesiące temu górna granica tego korytarza wynosiła 2,5 proc. W końcu lipca Fed dokonał jednak pierwszej od ponad 10 lat obniżki stóp (poprzednia, do zera, miała miejsce w apogeum kryzysu w 2008 r.). I zasugerował, że na tym nie koniec. Wśród amerykańskich bankierów przeważają zapowiedzi dalszego zwiększania dostępności pieniądza.

Dla oceny perspektyw polityki pieniężnej w USA kluczowe będą nowe projekcje makroekonomiczne Fedu oraz najnowszy wykres kropkowy. Pokazuje on, na jakim poziomie poszczególni członkowie FOMC widzą główną stopę procentową za rok, za dwa lata i w dalszej perspektywie. Analitycy porównują takie wykresy z dwóch kolejnych kwartałów i na tej podstawie mówią o bardziej „gołębim” (więcej obniżek) lub „jastrzębim” (mniej obniżek lub podwyżki stóp) Fedzie.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane