statystyki

Idzie nowa fala obniżek stóp procentowych

autor: Łukasz Wilkowicz18.09.2019, 07:33; Aktualizacja: 18.09.2019, 09:16
Można się spodziewać, że niedawna decyzja EBC i spodziewana Fedu doprowadzą do kolejnej rundy łagodzenia polityki pieniężnej.

Można się spodziewać, że niedawna decyzja EBC i spodziewana Fedu doprowadzą do kolejnej rundy łagodzenia polityki pieniężnej.źródło: ShutterStock

Dziś najważniejszy bank centralny na świecie – amerykański Fed – zdecyduje o poziomie oprocentowania.

Rynek jest przekonany, że Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) ogłosi cięcie stóp o 0,25 pkt proc. Przedział, w którym utrzymywana jest główna stopa w USA, zostanie zapewne obniżony do 1,75–2 proc. Jeszcze trzy miesiące temu górna granica tego korytarza wynosiła 2,5 proc. W końcu lipca Fed dokonał jednak pierwszej od ponad 10 lat obniżki stóp (poprzednia, do zera, miała miejsce w apogeum kryzysu w 2008 r.). I zasugerował, że na tym nie koniec. Wśród amerykańskich bankierów przeważają zapowiedzi dalszego zwiększania dostępności pieniądza.

Dla oceny perspektyw polityki pieniężnej w USA kluczowe będą nowe projekcje makroekonomiczne Fedu oraz najnowszy wykres kropkowy. Pokazuje on, na jakim poziomie poszczególni członkowie FOMC widzą główną stopę procentową za rok, za dwa lata i w dalszej perspektywie. Analitycy porównują takie wykresy z dwóch kolejnych kwartałów i na tej podstawie mówią o bardziej „gołębim” (więcej obniżek) lub „jastrzębim” (mniej obniżek lub podwyżki stóp) Fedzie.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane