Dobra forma PKO BP wcale nie oznacza, że wszystkie polskie banki tak mają [OPINIA]

autor: Wojciech Surmacz13.08.2019, 07:33; Aktualizacja: 13.08.2019, 08:53
PKO BP

Afery, astronomiczne kary i spadające ceny akcji przełożyły się na zaskakująco słabe wyniki finansowe. Skonsolidowana strata DB w II kw. 2019 r. to 3,15 mld euro. To szokujące w porównaniu z zyskiem 401 mln euro sprzed roku.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Bartek Sadowski

Jaka jest różnica między bankierem a dużą pizzą? Pizza wyżywi czteroosobową rodzinę” – takim dowcipem żyli Niemcy w ostatnich dniach karnawału 2009 r. W zabawie nie przeszkadzały im recesja, upadające firmy i masowe zwolnienia. – Bo niemiecki karnawał musi być huczny, prześmiewczy i beztroski – drwił Piotr Aleksandrowicz na łamach „Newsweeka”. Przekonywał, że dezynwoltura w czasie recesji świadczy o słabości systemu i w przypadku Niemiec może się odbić finansową czkawką.

Miał rację. Nie przewidział jednak, że czkawka doprowadzi do zawału największą niemiecką machinę finansową, czyli Deutsche Bank. Gdy gigantowi z Frankfurtu coraz bardziej brakowało tchu, największy polski bank PKO BP prześcignął niemieckiego czempiona.

Dobra forma PKO wcale nie oznacza, że wszystkie polskie banki tak mają. Warto prześledzić fatalne przypadki Deutsche Banku, by zrozumieć, jak łatwo wywrócić nawet najlepiej naoliwioną machinę finansową w Europie. Wystarczy źle zarządzać.

Symptomem gigantycznych problemów była endemiczna wręcz seria skandali, które wstrząsnęły niemieckim bankiem na przestrzeni minionych 10 lat. W tym czasie czterokrotnie dochodziło tam do zmian na stanowisku prezesa. Zmieniali się zarządzający, a wraz z nimi – strategie i wizje rozwoju, generujące kolejne patologie. Część z tych afer wynikała ze ślepej pogoni za pieniądzem i chęci rywalizacji z najbardziej agresywnymi graczami w USA.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • a - ki diabeł(2019-08-18 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowny autorze art.. a za przeproszeniem g... prawda. Mnie PKO BP próbowało: 1. okraść wprowadzając po cichu odpłatność przelewu za 3 zł /a posługuję ipko/, po osobistej interwencji odstąpili ale zwiniętych 3 zł, za kilka przelewów, nie oddali, 2. wrobić w kredyty, choć parę groszy mam odłożone. Ostatnio 3. proponują mi parę groszy, jeżeli przyprowadzą do nich paru emerytów i założą konto. A g..o. Od czasu kredytów frankowych, dojnej zmiany i służebnej roli prezesa PeKaO SA wobec Kaczafiego, nie wierzę i w PKO BP. Ostatnio tak się zorganizowali, że klienci stoją w wielogodzinnych kolejkach. To świadczy, że PKO BP stoi tak samo źle jak Deutsche Bank. Niemcy mają takie samo poczucie humoru jak Angole- mieli je nawet w 1945 r. Takie poczucie humory miało wielu w Powstaniu Warszawskim.

    Odpowiedz
  • inka(2019-08-13 11:12) Zgłoś naruszenie 00

    PKO BP;lokata 0,5 ,roczna 0,7. Pozyczka 10%, bez komentarza.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane