statystyki

Resort finansów już nie walczy ze spekulantami

autor: Bartek Godusławski24.07.2019, 08:00; Aktualizacja: 24.07.2019, 08:34
Rząd w przeszłości wykorzystywał też wymianę walut na rynku, aby obniżać wysokość długu publicznego. Jego część wyrażona w walutach obcych była przeliczana po kursie z ostatniego dnia roku. Jeśli udało się złotego umocnić, wówczas dług się obniżał i oddalał od progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych.

Rząd w przeszłości wykorzystywał też wymianę walut na rynku, aby obniżać wysokość długu publicznego. Jego część wyrażona w walutach obcych była przeliczana po kursie z ostatniego dnia roku. Jeśli udało się złotego umocnić, wówczas dług się obniżał i oddalał od progów ostrożnościowych z ustawy o finansach publicznych.źródło: ShutterStock

Ministerstwo wymieniło w ubiegłym roku na rynku waluty warte zaledwie 200 mln euro. Jeszcze kilka lat temu potrafiło zrobić transakcje warte kilkanaście miliardów euro.

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to dla rządu instytucja do zadań specjalnych. Bank dzieli się zyskiem, tylko w ubiegłym roku przelał do kasy państwa ponad 400 mln zł. Ministerstwo Finansów (MF) zakłada tam lokaty, na których w 2018 r. zarobiło ponad 414 mln zł. BGK pomaga w obsłudze unijnych funduszy. Wiele jednostek budżetowych musi wpłacać na rachunki w banku swoje nadwyżki, które rząd wykorzystuje do bieżącego zarządzania płynnością budżetu.

Od dekady BGK prowadzi dla MF także wymianę walut bezpośrednio na rynku walutowym. W niektórych latach kwoty były pokaźne, a rekordowy był 2013 r., kiedy bank przewalutował ponad 13,1 mld euro. Średnio za rządów poprzedniej koalicji PO-PSL roczna wartość środków walutowych, które BGK wymienił na złote, sięgała aż 9,4 mld euro.

Wszystko zmieniło się wraz z nastaniem przy ul. Świętokrzyskiej (siedziba MF) nowej ekipy. Handel na zlecenie resortu gwałtownie spadł. W 2016 r. bank sprzedał tylko 2,2 mld euro, rok później 2,4 mld euro. Ubiegły rok zaś to kwota 229 mln euro. Dlaczego tak niska? Dziś nie ma kryzysu, złoty gwałtownie się nie osłabia, nie ma też potrzeby obniżania sztucznie długu publicznego. Więc aktywność MF na rynku walutowym spadła.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • siema(2019-08-31 23:52) Zgłoś naruszenie 00

    PO - partia proniemiecka (nordstream2, pakiety klimatyczne itp), , PIS proamerykańska (bazy usa w polsce)

    Odpowiedz
  • ?(2019-08-11 15:27) Zgłoś naruszenie 01

    Za to nasiliła się czołobitność wobec czarnej mafii oraz modlenie przy Rydzyku i EPiSkopatu. Dla tych u żłobu zawsze starczy. Polecam przeczytać o marszałkach Sejmu za czasów rozpadu I RP - tacy sami jak obecny marszałek. Tamten rząd też manipulował liczbami. Czym się PO różni od dojnej zmiany?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane