Dobry sezon na dywidendy

autor: Łukasz Wilkowicz27.06.2019, 08:03; Aktualizacja: 27.06.2019, 08:03
Żniwa obfitsze niż przed rokiem

Żniwa obfitsze niż przed rokiemźródło: DGP

Krajowe spółki z warszawskiej giełdy wypłacą w tym roku akcjonariuszom o 2,8 mld zł więcej niż w 2018 r.

Czerwiec i sierpień to w tym roku dwa najgorętsze miesiące na warszawskiej giełdzie, jeśli chodzi o wypłatę dywidend przez krajowe spółki. W jednym i drugim miesiącu firmy notowane na GPW wypłacą akcjonariuszom po ponad 4 mld zł. Czerwcowe wypłaty będą w tym roku o ponad 60 proc. większe niż w ubiegłym. W sierpniu będziemy mieć wzrost o ponad 35 proc. Za to lipiec będzie „chłodniejszy”: wtedy w postaci dywidend trafi na rynek niecałe 2,8 mld zł, o jedną piątą mniej niż rok wcześniej.

Kwoty, jakie idą na wypłatę akcjonariuszom udziału w zyskach, mają znaczenie m.in. dla krajowego rynku walutowego. Znacząca część trafia bowiem za granicę. Akcjonariusze muszą zamienić złote na własną walutę, co sprzyja osłabieniu naszego pieniądza w okresie letnim. Jak dotąd w tym roku takiego wpływu jednak nie było.

Podsumowanie DGP obejmuje zarówno spółki, w których sposób podziału zysku został już określony przez akcjonariuszy, jak i te, które są dopiero na etapie propozycji zarządu lub rady nadzorczej. Żeby otrzymać dywidendę, inwestor giełdowy musi być posiadaczem akcji w dniu dywidendy. W krajowych spółkach przypada on w tym roku średnio 18–19 dni przed wypłatą części zysku.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane