statystyki

Dobry sezon na dywidendy

autor: Łukasz Wilkowicz27.06.2019, 08:03; Aktualizacja: 27.06.2019, 08:03
Żniwa obfitsze niż przed rokiem

Żniwa obfitsze niż przed rokiemźródło: DGP

Krajowe spółki z warszawskiej giełdy wypłacą w tym roku akcjonariuszom o 2,8 mld zł więcej niż w 2018 r.

Czerwiec i sierpień to w tym roku dwa najgorętsze miesiące na warszawskiej giełdzie, jeśli chodzi o wypłatę dywidend przez krajowe spółki. W jednym i drugim miesiącu firmy notowane na GPW wypłacą akcjonariuszom po ponad 4 mld zł. Czerwcowe wypłaty będą w tym roku o ponad 60 proc. większe niż w ubiegłym. W sierpniu będziemy mieć wzrost o ponad 35 proc. Za to lipiec będzie „chłodniejszy”: wtedy w postaci dywidend trafi na rynek niecałe 2,8 mld zł, o jedną piątą mniej niż rok wcześniej.

Kwoty, jakie idą na wypłatę akcjonariuszom udziału w zyskach, mają znaczenie m.in. dla krajowego rynku walutowego. Znacząca część trafia bowiem za granicę. Akcjonariusze muszą zamienić złote na własną walutę, co sprzyja osłabieniu naszego pieniądza w okresie letnim. Jak dotąd w tym roku takiego wpływu jednak nie było.

Podsumowanie DGP obejmuje zarówno spółki, w których sposób podziału zysku został już określony przez akcjonariuszy, jak i te, które są dopiero na etapie propozycji zarządu lub rady nadzorczej. Żeby otrzymać dywidendę, inwestor giełdowy musi być posiadaczem akcji w dniu dywidendy. W krajowych spółkach przypada on w tym roku średnio 18–19 dni przed wypłatą części zysku.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane