Krajowe spółki z warszawskiej giełdy wypłacą w tym roku akcjonariuszom o 2,8 mld zł więcej niż w 2018 r.
Czerwiec i sierpień to w tym roku dwa najgorętsze miesiące na warszawskiej giełdzie, jeśli chodzi o wypłatę dywidend przez krajowe spółki. W jednym i drugim miesiącu firmy notowane na GPW wypłacą akcjonariuszom po ponad 4 mld zł. Czerwcowe wypłaty będą w tym roku o ponad 60 proc. większe niż w ubiegłym. W sierpniu będziemy mieć wzrost o ponad 35 proc. Za to lipiec będzie „chłodniejszy”: wtedy w postaci dywidend trafi na rynek niecałe 2,8 mld zł, o jedną piątą mniej niż rok wcześniej.
Kwoty, jakie idą na wypłatę akcjonariuszom udziału w zyskach, mają znaczenie m.in. dla krajowego rynku walutowego. Znacząca część trafia bowiem za granicę. Akcjonariusze muszą zamienić złote na własną walutę, co sprzyja osłabieniu naszego pieniądza w okresie letnim. Jak dotąd w tym roku takiego wpływu jednak nie było.
Podsumowanie DGP obejmuje zarówno spółki, w których sposób podziału zysku został już określony przez akcjonariuszy, jak i te, które są dopiero na etapie propozycji zarządu lub rady nadzorczej. Żeby otrzymać dywidendę, inwestor giełdowy musi być posiadaczem akcji w dniu dywidendy. W krajowych spółkach przypada on w tym roku średnio 18–19 dni przed wypłatą części zysku.
W tym roku giełdowe spółki są hojniejsze dla inwestorów niż w ubiegłym. Wtedy wypłaciły akcjonariuszom 13,7 mld zł. Teraz trafi do nich 16,5 mld zł. Skorzysta m.in. Skarb Państwa. Nie tylko ze względu na podatek od dywidend (podstawowa stawka to 19 proc.), ale przede wszystkim dzięki wyższym wpłatom spółek, których akcje posiada. Z tego tytułu uzyska w tym roku niemal 2,7 mld zł, o ponad pół miliarda więcej niż w 2018 r.
Podobnie jak przed rokiem i teraz państwową kasę najmocniej zasili Powszechny Zakład Ubezpieczeń. W tym roku dywidenda dla państwowego właściciela wyniesie niemal 830 mln zł. Prawie pół miliarda wypłaci państwu bank PKO BP, a ponad 400 mln zł Orlen. Do listy państwowych firm płacących dywidendę dołączają w tym roku Jastrzębska Spółka Węglowa i PKP Cargo. Wypadły z niej natomiast spółki chemiczne: Grupa Azoty i Police.
Na drugie miejsce wśród odbiorców dywidend wysuwa się w tym roku hiszpańska grupa Santander, główny właściciel Santander Banku Polska. Przekaże on akcjonariuszom ponad 2 mld zł. Dwie trzecie trafi do Hiszpanów. Wyprzedzają oni trzy fundusze emerytalne, które zarabiają na dywidendach z kilkudziesięciu spółek. I dla nich kluczowe są jednak zyski największych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa.