statystyki

Do końca ery taniego pieniądza daleko. Banki centralne gotowe do akcji

autor: Łukasz Wilkowicz24.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:38
Na globalnych rynkach finansowych to był udany tydzień. Standard&Poor’s 500, najważniejszy indeks giełdy nowojorskiej, znalazł się na najwyższym poziomie w historii.

Na globalnych rynkach finansowych to był udany tydzień. Standard&Poor’s 500, najważniejszy indeks giełdy nowojorskiej, znalazł się na najwyższym poziomie w historii.źródło: ShutterStock

Najpierw EBC, a po nim amerykański Fed zasugerowały, że do końca ery taniego pieniądza daleko. Boją się spowolnienia.

N a globalnych rynkach finansowych to był udany tydzień. Standard&Poor’s 500, najważniejszy indeks giełdy nowojorskiej, znalazł się na najwyższym poziomie w historii. Od początku roku urósł o prawie 18 proc. Niemiecki DAX do osiągnięcia rekordu z 2017 r. potrzebowałby wzrostu o ok. 5 proc. Ale i on od stycznia zwiększył wartość o prawie 17 proc. Tyle samo, co francuski CAC 40, choć ten ostatni miał falę zwyżek na początku roku, później znacząco spadał, a teraz znów idzie w górę.

Drożeją również obligacje. Rentowność 10-letnich papierów amerykańskich spadła w ostatnich dniach w okolice 2 proc. Jest najniższej od jesieni 2017 r., a jeszcze pod koniec ub.r. przekraczała 3 proc. Spadek rentowności oznacza wzrost cen papierów dłużnych. 10-letnie obligacje rządu Niemiec mają rentowność ujemną, co oznacza, że nabywcy zgadzają się dopłacić za „przywilej” posiadania takich papierów. Dochodowość wynosi -0,3 proc. Podobne papiery francuskie mają rentowność na poziomie 0,01 proc. Rok temu wynosiła ona 0,7 proc., a miesiąc temu 0,3 proc.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane