statystyki

Do końca ery taniego pieniądza daleko. Banki centralne gotowe do akcji

autor: Łukasz Wilkowicz24.06.2019, 07:33; Aktualizacja: 24.06.2019, 08:38
Na globalnych rynkach finansowych to był udany tydzień. Standard&Poor’s 500, najważniejszy indeks giełdy nowojorskiej, znalazł się na najwyższym poziomie w historii.

Na globalnych rynkach finansowych to był udany tydzień. Standard&Poor’s 500, najważniejszy indeks giełdy nowojorskiej, znalazł się na najwyższym poziomie w historii.źródło: ShutterStock

Najpierw EBC, a po nim amerykański Fed zasugerowały, że do końca ery taniego pieniądza daleko. Boją się spowolnienia.

N a globalnych rynkach finansowych to był udany tydzień. Standard&Poor’s 500, najważniejszy indeks giełdy nowojorskiej, znalazł się na najwyższym poziomie w historii. Od początku roku urósł o prawie 18 proc. Niemiecki DAX do osiągnięcia rekordu z 2017 r. potrzebowałby wzrostu o ok. 5 proc. Ale i on od stycznia zwiększył wartość o prawie 17 proc. Tyle samo, co francuski CAC 40, choć ten ostatni miał falę zwyżek na początku roku, później znacząco spadał, a teraz znów idzie w górę.

Drożeją również obligacje. Rentowność 10-letnich papierów amerykańskich spadła w ostatnich dniach w okolice 2 proc. Jest najniższej od jesieni 2017 r., a jeszcze pod koniec ub.r. przekraczała 3 proc. Spadek rentowności oznacza wzrost cen papierów dłużnych. 10-letnie obligacje rządu Niemiec mają rentowność ujemną, co oznacza, że nabywcy zgadzają się dopłacić za „przywilej” posiadania takich papierów. Dochodowość wynosi -0,3 proc. Podobne papiery francuskie mają rentowność na poziomie 0,01 proc. Rok temu wynosiła ona 0,7 proc., a miesiąc temu 0,3 proc.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane