statystyki

Na eksporcie usług w tym roku Polska może zarobić 100 mld zł

autor: Łukasz Wilkowicz02.04.2019, 07:20; Aktualizacja: 02.04.2019, 09:08
Ekonomia, rynek, pieniądze

Ekonomia, rynek, pieniądzeźródło: ShutterStock

Na eksporcie usług w tym roku Polska może zarobić 100 mld zł. Zawdzięczamy to przede wszystkim branży transportowej.

W 2018 r. usługi dały naszej gospodarce 94,5 mld zł. Jak wynika z nowych danych Narodowego Banku Polskiego, taka była różnica między wartością sprzedanych i kupionych usług. Nadwyżka była o niemal jedną czwartą większa niż rok wcześniej. Jeśli podobne tempo się utrzymuje, to 31 marca 12-miesięczna nadwyżka przekroczyła 100 mld zł.

W efekcie usługi są jednym z najważniejszych czynników zapewniających nam równowagę bilansu płatniczego. To istotne m.in. ze względu na kurs walutowy. Jeśli na rachunku obrotów bieżących – pokazującym codzienne transakcje między Polską a zagranicą – pojawiłby się duży deficyt, groziłoby to spadkiem notowań złotego. Tymczasem już od kilku kwartałów nasza waluta zaskakuje stabilnością – euro cały czas kosztuje ok. 4,3 zł.

Nadwyżka w usługach nie pojawiła się w ostatnich miesiącach. Dane NBP wskazują, że na plusie jesteśmy przynajmniej od 2000 r. (wtedy zaczynają się dostępne dziś statystyki). Zmienia się jednak skala dodatniego salda. W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyło się o ponad połowę. W największym stopniu zawdzięczamy to dwóm dziedzinom: transportowi i usługom na rzecz biznesu.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane