statystyki

Na eksporcie usług w tym roku Polska może zarobić 100 mld zł

autor: Łukasz Wilkowicz02.04.2019, 07:20; Aktualizacja: 02.04.2019, 09:08
Ekonomia, rynek, pieniądze

Ekonomia, rynek, pieniądzeźródło: ShutterStock

Na eksporcie usług w tym roku Polska może zarobić 100 mld zł. Zawdzięczamy to przede wszystkim branży transportowej.

W 2018 r. usługi dały naszej gospodarce 94,5 mld zł. Jak wynika z nowych danych Narodowego Banku Polskiego, taka była różnica między wartością sprzedanych i kupionych usług. Nadwyżka była o niemal jedną czwartą większa niż rok wcześniej. Jeśli podobne tempo się utrzymuje, to 31 marca 12-miesięczna nadwyżka przekroczyła 100 mld zł.

W efekcie usługi są jednym z najważniejszych czynników zapewniających nam równowagę bilansu płatniczego. To istotne m.in. ze względu na kurs walutowy. Jeśli na rachunku obrotów bieżących – pokazującym codzienne transakcje między Polską a zagranicą – pojawiłby się duży deficyt, groziłoby to spadkiem notowań złotego. Tymczasem już od kilku kwartałów nasza waluta zaskakuje stabilnością – euro cały czas kosztuje ok. 4,3 zł.

Nadwyżka w usługach nie pojawiła się w ostatnich miesiącach. Dane NBP wskazują, że na plusie jesteśmy przynajmniej od 2000 r. (wtedy zaczynają się dostępne dziś statystyki). Zmienia się jednak skala dodatniego salda. W ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyło się o ponad połowę. W największym stopniu zawdzięczamy to dwóm dziedzinom: transportowi i usługom na rzecz biznesu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane