statystyki

Z innymi krajami wygrywamy konsumpcją

autor: Łukasz Wilkowicz28.03.2019, 07:49; Aktualizacja: 28.03.2019, 09:21
Specjaliści obawiają się, że ze względu na otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców wkrótce nie będziemy mogli liczyć na tylu przybyszów zza wschodniej granicy, co dotąd.

Specjaliści obawiają się, że ze względu na otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Ukraińców wkrótce nie będziemy mogli liczyć na tylu przybyszów zza wschodniej granicy, co dotąd.źródło: ShutterStock

Polska przesunęła się na trzecie miejsce w regionie z piątego, które przed trzema miesiącami zajmowała w barometrze gospodarczym DGP.

Chociaż w końcówce ubiegłego roku wzrost produktu krajowego brutto w Polsce spowolnił, to stopień rozgrzania naszej ekonomii wzrósł. W większości krajów regionu było odwrotnie. Tak wynika z barometru gospodarczego DGP, w którym porównujemy dziesięć różnych wskaźników makro dla 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej. Pod uwagę bierzemy dynamikę PKB i jego składowe – konsumpcję i inwestycje, inflację, wzrost cen mieszkań i wysokość stóp procentowych, a także produkcję przemysłową, sprzedaż detaliczną, stopę bezrobocia i dynamikę importu.

Na podstawie danych za IV kw. ub.r. (w przypadku stóp procentowych cen konsumpcyjnych braliśmy pod uwagę wskaźniki obejmujące początek 2019 r., a w cenach nieruchomości – za III kw. ub.r.) w skali od 0 do 10 Polska dostała ocenę 6, podobną, jak w zestawieniu z grudnia ub.r. Wystarczyło to jednak, by dołączyć do czołówki krajów, których gospodarki są na najwyższych obrotach.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane