statystyki

Tak dobrze z publiczną kasą jeszcze nie było. Oby rekord nie uśpił czujności

autor: Marek Chądzyński02.04.2019, 07:19; Aktualizacja: 02.04.2019, 08:47
Rząd stąpa jednak po kruchym lodzie, na co zwróciła ostatnio uwagę agencja Fitch. Jej zdaniem deficyt może wzrosnąć do 2,2 proc. PKB już w tym roku. W przyszłym miałoby to być 2,8 proc. PKB, i to przy założeniu, że politycy nie ugną się przed żądaniami np. wzrostu płac w sektorze publicznym.

Rząd stąpa jednak po kruchym lodzie, na co zwróciła ostatnio uwagę agencja Fitch. Jej zdaniem deficyt może wzrosnąć do 2,2 proc. PKB już w tym roku. W przyszłym miałoby to być 2,8 proc. PKB, i to przy założeniu, że politycy nie ugną się przed żądaniami np. wzrostu płac w sektorze publicznym.źródło: ShutterStock

Tak dobrze jak w ubiegłym roku z publiczną kasą jeszcze nie było. I pewnie przez jakiś czas nie będzie.

To już oficjalne: deficyt sektora finansów publicznych, liczony unijną metodą, wyniósł w 2018 r. 0,4 proc. PKB. Takie oficjalne szacunki opublikował wczoraj GUS. Od czasu wejścia Polski do UE, czyli od 2004 r., tak dobrego wyniku nie zanotowano.

Skąd ten sukces? Rząd zawdzięcza go świetnej koniunkturze. Ubiegłoroczny wzrost gospodarczy wyniósł 5,1 proc., znacznie więcej, niż szacował rząd, pisząc ubiegłoroczny budżet. I więcej, niż wynikałoby to z potencjału gospodarki. PKB nie tylko szybko rósł, ale stało się to bez napięć w rodzaju gwałtownego wzrostu cen, na co zwracają uwagę eksperci Narodowego Banku Polskiego. Gospodarczy rozwój napędzany był konsumpcją, co przełożyło się na większe dochody z VAT, a dobra sytuacja na rynku pracy napędzała wpływy z PIT.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • alejaja(2019-04-02 10:29) Zgłoś naruszenie 21

    Jak to jest, że rządy PiS to okres świetnej koniunktury (jak zauważa autor), a rządy innych partii ZAWSZE dotyka plaga recesji i spowolnienia gospodarczego?!

    Odpowiedz
  • Kondek(2019-04-03 15:29) Zgłoś naruszenie 20

    Jak się chce ,to wszystko można. Wszystko zależy od podejścia rządzących.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane