Depozyty walutowe w krajowych bankach. Dlaczego zapomnieliśmy o zielonym pieniądzu?

autor: Łukasz Wilkowicz06.03.2019, 07:36; Aktualizacja: 06.03.2019, 08:28
W Polsce wczoraj minęły cztery lata od ostatniej zmiany stóp procentowych

W Polsce wczoraj minęły cztery lata od ostatniej zmiany stóp procentowychźródło: ShutterStock

Depozyty w dolarach były popularne na początku transformacji. Ale wciąż jest to kilkadziesiąt miliardów złotych w skali całego sektora.

W Polsce wczoraj minęły cztery lata od ostatniej zmiany stóp procentowych. Od marca 2015 r. główna stopa NBP wynosi 1,5 proc. Cztery lata temu średnie oprocentowanie złotowych depozytów dla ludności wynosiło 2,1 proc. Jak wynika z danych NBP, w styczniu było to 1,8 proc. W ostatnich miesiącach lekko wzrosło, m.in. za sprawą problemów dwóch banków należących do biznesmena Leszka Czarneckiego.

W tym samym czasie główna stopa amerykańskiego banku centralnego wzrosła z przedziału 0–0,25 proc. do 2–2,25 proc. Chociaż lokaty w dolarach są dostępne w krajowych bankach, to podwyżki stóp w USA tylko w niewielkim stopniu wpłynęły na ofertę. Dominują w niej depozyty o oprocentowaniu nieprzekraczającym 1 proc. Na lokatach w dolarach na ogół nie zarabia się więcej niż na złotowych – pomimo różnicy w stawkach banków centralnych.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane