statystyki

Hirsch: Nadchodzi globalna stymulacja fiskalna

autor: Rafał Hirsch17.12.2018, 07:26; Aktualizacja: 17.12.2018, 08:13
W czasie spowolnienia maleje popyt w sektorze prywatnym, firmy przestają inwestować, bo się boją, ograniczają produkcję, a co za tym idzie, zwalniają ludzi, których już nie potrzebują.

W czasie spowolnienia maleje popyt w sektorze prywatnym, firmy przestają inwestować, bo się boją, ograniczają produkcję, a co za tym idzie, zwalniają ludzi, których już nie potrzebują.źródło: ShutterStock

25 mld dolarów – taka jest wielkość dziury w budżecie Stanów Zjednoczonych tylko za ostatni miesiąc. Gdyby tak było przez cały rok, deficyt budżetowy w USA przekroczyłby 10 proc. tamtejszego PKB. W poprzednim roku fiskalnym zakończonym we wrześniu USA miały największy deficyt budżetowy od sześciu lat, a w roku kolejnym ma być on jeszcze większy. To efekt spadku dochodów po obniżce podatków i jednoczesnego zwiększenia wydatków, głównie na wojsko i na obsługę rosnącego długu publicznego.

Stany Zjednoczone są przypadkiem szczególnym, ale nie wyjątkowym. Wiele wskazuje na to, że wkraczamy w okres zwiększania deficytów budżetowych w wielu państwach świata. To powiększanie deficytów nazywa się też stymulacją fiskalną. Ma ona zapobiegać nadmiernym spowolnieniom gospodarki, które mogłyby się przekształcić w recesję.

Chiny np. zamierzają utrzymywać dość spory deficyt budżetowy w okolicach 3 proc. PKB, aby w ten sposób zrównoważyć negatywne skutki wyższych ceł nałożonych na chińskie produkty przez USA. Wyższy deficyt zostanie osiągnięty dzięki obniżkom podatków nałożonych na firmy.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane