statystyki

Rynek obawia się powrotu wyższych cen ropy

autor: Justyna Piszczatowska03.12.2018, 21:41; Aktualizacja: 04.12.2018, 08:23
Według prezydenta Rosji Władimira Putina OPEC+ nie ma jeszcze uzgodnionej wielkości redukcji, ale jest ona przesądzona. Szczegóły będą ustalone w najbliższy czwartek na szczycie OPEC w Wiedniu.

Według prezydenta Rosji Władimira Putina OPEC+ nie ma jeszcze uzgodnionej wielkości redukcji, ale jest ona przesądzona. Szczegóły będą ustalone w najbliższy czwartek na szczycie OPEC w Wiedniu.źródło: ShutterStock

Maleje szansa na tańsze paliwa na krajowych stacjach. Polscy kierowcy nie zdążyli jeszcze odczuć trwających od dwóch miesięcy obniżek cen ropy na światowych rynkach, a surowiec znów zaczyna drożeć.

W poniedziałek minister energetyki Kataru Saad al-Kaabi zapowiedział, że kraj opuści OPEC – Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Kraje kartelu odpowiadają za około 40 proc. globalnego wydobycia ropy, a ich rezerwy przekraczają 70 proc. wszystkich znanych zasobów surowca. Katar należał do organizacji od 1961 r., opuści go z początkiem 2019 r.

Saad al-Kaabi cytowany przez telewizję CNBC zaprzeczył, jakoby krok ten wynikał z sytuacji politycznej – będąca liderem OPEC Arabia Saudyjska wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Egiptem i Bahrajnem bojkotuje Katar na arenie międzynarodowej, zarzucając mu wspieranie terroryzmu. Dauha zdecydowanie zaprzecza zarzutom. Powszechnie jednak wiadomo, że od lat pomaga palestyńskiemu Hamasowi i daje schronienie wpływowym członkom Bractwa Muzułmańskiego.

Katarczycy jednak deklarują, że ich decyzja ma charakter czysto biznesowy i jest związana z planowaną ekspansją na rynku gazu skroplonego – LNG, którego czołowym światowym dostawcą jest już teraz.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane