statystyki

Rynek obawia się powrotu wyższych cen ropy

autor: Justyna Piszczatowska03.12.2018, 21:41; Aktualizacja: 04.12.2018, 08:23
Według prezydenta Rosji Władimira Putina OPEC+ nie ma jeszcze uzgodnionej wielkości redukcji, ale jest ona przesądzona. Szczegóły będą ustalone w najbliższy czwartek na szczycie OPEC w Wiedniu.

Według prezydenta Rosji Władimira Putina OPEC+ nie ma jeszcze uzgodnionej wielkości redukcji, ale jest ona przesądzona. Szczegóły będą ustalone w najbliższy czwartek na szczycie OPEC w Wiedniu.źródło: ShutterStock

Maleje szansa na tańsze paliwa na krajowych stacjach. Polscy kierowcy nie zdążyli jeszcze odczuć trwających od dwóch miesięcy obniżek cen ropy na światowych rynkach, a surowiec znów zaczyna drożeć.

W poniedziałek minister energetyki Kataru Saad al-Kaabi zapowiedział, że kraj opuści OPEC – Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Kraje kartelu odpowiadają za około 40 proc. globalnego wydobycia ropy, a ich rezerwy przekraczają 70 proc. wszystkich znanych zasobów surowca. Katar należał do organizacji od 1961 r., opuści go z początkiem 2019 r.

Saad al-Kaabi cytowany przez telewizję CNBC zaprzeczył, jakoby krok ten wynikał z sytuacji politycznej – będąca liderem OPEC Arabia Saudyjska wraz ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Egiptem i Bahrajnem bojkotuje Katar na arenie międzynarodowej, zarzucając mu wspieranie terroryzmu. Dauha zdecydowanie zaprzecza zarzutom. Powszechnie jednak wiadomo, że od lat pomaga palestyńskiemu Hamasowi i daje schronienie wpływowym członkom Bractwa Muzułmańskiego.

Katarczycy jednak deklarują, że ich decyzja ma charakter czysto biznesowy i jest związana z planowaną ekspansją na rynku gazu skroplonego – LNG, którego czołowym światowym dostawcą jest już teraz.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane