statystyki

Hirsch: Bitcoin – spekulacyjny grajdołek

autor: Rafał Hirsch04.12.2018, 10:00; Aktualizacja: 04.12.2018, 10:00
Oczywiście bitcoinem można płacić. Można kupić pizzę przez internet i zapłacić kryptowalutą.

Oczywiście bitcoinem można płacić. Można kupić pizzę przez internet i zapłacić kryptowalutą.źródło: ShutterStock

 Dokładnie rok temu bitcoin był na szczycie swojej popularności, a jego cena sięgała blisko 20 tys. dol. W ciągu roku jego wartość spadła o ok. 80 proc. Ale nie to jest kluczowe. Ważniejsze, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy bitcoin poniósł kompletną porażkę jako domniemany pieniądz.

Osobiście nigdy nie wierzyłem w to, że będzie pieniądzem przyszłości i już rok temu pisałem, że to wynalazek kompletnie do niczego nieprzydatny i absurdalny. Ale u szczytu popularności niektórzy mogli wierzyć w to, że będzie inaczej. Dzisiaj widać wyraźnie, że bitcoin jest po nic i poniósł porażkę także jako koncepcja intelektualna.

Oczywiście bitcoinem można płacić. Można kupić pizzę przez internet i zapłacić kryptowalutą. Nie mam wprawdzie pojęcia, dlaczego ktoś miałby najpierw wymieniać oficjalne pieniądze (za które można kupić pizzę) na bitcoina i dopiero potem płacić tym bitcoinem, ponosząc po drodze dość spore koszty transakcyjne, ale nie da się ukryć, że to możliwe.

Pojedyncze transakcje można bowiem regulować w sposób dowolny. Jeśli strony transakcji dojdą do wniosku, że będą się rozliczać pustymi puszkami po napojach gazowanych albo muszelkami, to nikt im nie zabroni. Ale nie oznacza to, że muszelki są pieniądzem. Chyba że rozliczanie transakcji za ich pomocą stałoby się powszechne. Przydałoby się też, żeby muszelki nadawały się do tego, żeby przechowywać wartość w czasie. Aby tak się stało, najpierw ludzie musieliby w to uwierzyć. Pomogłoby, gdyby rząd ogłosił, że z nim też można się rozliczać muszelkami – płacić nimi podatki i składki ubezpieczeniowe. Ale tak się nie dzieje.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane