Ropa w USA jest coraz bliżej 62 dolarów za baryłkę i tanieje od 6 sesji. To najdłuższe takie pasmo zniżek od 9 miesięcy. W poniedziałek wchodzą w życie sankcje USA na Iran, w tym na import irańskiej ropy - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 62,71 USD za baryłkę, po zniżce o 0,7 proc., ale wcześniej surowiec taniał o 1 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 72,40 USD za baryłkę, po spadku ceny o 43 centy.

Od poniedziałku wchodzą w życie restrykcje USA na Iran, jakie obowiązywały przed zawarciem układu nuklearnego z Teheranem. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zapowiedział w piątek, że osiem krajów może czasowo importować irańską ropę, mimo embarga na jej eksport.

Z zakazu importu irańskiego surowca nie będzie zwolniona Unia Europejska. Waszyngton przyznał za to między innymi Turcji, Włochom, Indiom, Japonii i Korei Południowej tymczasowe zwolnienie z tego zakazu.

Pompeo wyjaśnił, że są to kraje, które poczyniły już kroki, by uniezależnić się od irańskich dostaw ropy, jednak nie zdołały całkowicie zrezygnować z jej importu w terminie wyznaczonym przez USA.

Amerykanie wprowadzą ponownie wszystkie sankcje, które nałożono na Iran przez zawarciem w 2015 roku międzynarodowego porozumienia nuklearnego z Teheranem i obejmą one między innymi sektor naftowy i finansowy.

W maju prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z zawartego w 2015 roku porozumienia nuklearnego z Iranem. USA nałożyły wkrótce pierwszą rundę sankcji na Teheran oraz firmy z innych krajów, które prowadzą z nim interesy.

Iran oraz pięciu pozostałych sygnatariuszy porozumienia nuklearnego - Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja i Niemcy - uzgodnili, że wbrew decyzji Trumpa postarają się utrzymać w mocy ten pakt i relacje handlowe.

Zadeklarowali też, że zamierzają stworzyć mechanizmy płatnicze, które pozwolą ominąć amerykańskie restrykcje.

"W ceny ropy uderzyła wiadomość o krajach, które na razie zostały zwolnione z zakazu importu irańskiego surowca" - mówi Will Yun, analityk giełd towarowych w Hi Investment & Futures w Seulu.

"Przed wyborami +midterm+ w USA (do Kongresu - PAP) przyznano tymczasowe zwolnienia większej liczbie krajów. Po tych wyborach będzie więcej presji na spadek cen ropy, ponieważ nadal wokół wojny handlowej USA-Chiny pozostaje wiele niepewności" - dodaje.

W ub. tygodniu ropa WTI staniała na NYMEX o 6,6 proc., a w X staniała o 11 proc., najmocniej od lipca 2016 r.

Brent staniała na ICE w ub. tygodniu o 6,2 proc., najmocniej od 9 miesięcy.