statystyki

Trump razem z Fedem obniżają ceny akcji

autor: Łukasz Wilkowicz15.10.2018, 07:21; Aktualizacja: 15.10.2018, 08:10
Wielu analityków uważa jednak, że wpływ na amerykańską giełdę ma nie tylko bank centralny, ale też działania prezydenta Trumpa.

Wielu analityków uważa jednak, że wpływ na amerykańską giełdę ma nie tylko bank centralny, ale też działania prezydenta Trumpa.źródło: ShutterStock

Notowaniom szkodzą wojna handlowa USA i Chin, rosnące stopy procentowe i słabsze perspektywy wzrostu globalnej gospodarki.

Na ciężką próbę zostali wystawieni w ostatnich dniach inwestorzy giełdowi praktycznie na całym świecie. Chociaż w piątek na większości rynków miały miejsce niewielkie zwyżki, to poprzednie dwa dni przyniosły spadki rzędu 5 proc., a nawet więcej. Dotyczyło to nie tylko giełd z wchodzących rynków, które zwykle cechuje większa zmienność, ale i największych. W tym giełd amerykańskich.

W Stanach Zjednoczonych najwięcej na wartości straciły akcje gigantów technologicznych, które wcześniej przez wiele miesięcy były liderami zwyżek. Łączna wycena „wielkiej piątki” znanej też jako FAANG – Facebook, Apple, Amazon, Netflix i Google – w środę spadła o ponad 170 mld dol. To mniej więcej tyle, ile wynosi kapitalizacja wszystkich krajowych spółek na warszawskiej giełdzie.

Jedną z przyczyn przeceny są rosnące stopy procentowe. Wprawdzie z głównych banków centralnych na zaostrzanie polityki pieniężnej zdecydowała się tylko amerykańska Rezerwa Federalna (Europejski Bank Centralny i Bank Japonii nadal prowadzą programy dodruku pieniądza – wpuszczają go do gospodarki poprzez skup obligacji na rynku), jednak już to wystarczy, by skłonić część inwestorów do zastanowienia się nad dalszym posiadaniem akcji.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane