Stopy procentowe w Polsce pozostaną na obecnym poziomie do końca 2019 roku - ocenili w czwartkowym raporcie analitycy Morgan Stanley. Bank podwyższył prognozę dynamiki PKB Polski na 2018 r. do 4,9 proc. z 4,5 proc.

"Silny wzrost oraz niska bazowa presja cenowa stwarza dla banku centralnego scenariusz +Goldilocks+. NBP nie zmienia swojego nastawienia, co było jednoznacznie widoczne w środowym komunikacie oraz podczas konferencji prasowej po posiedzeniu. Tym samym, nadal uważamy, że stopy procentowe pozostaną bez zmian w horyzoncie naszej prognozy, czyli przez 2019 r." - dodano.

Analitycy Morgan Stanley zaznaczyli, że istnieje "niebagatelna" możliwość, że polska gospodarka wejdzie kolejne spowolnienie ze stopami procentowymi na obecnym poziomie, przez co RPP będzie miała "niewielką" przestrzeń do cięcia stóp.

"W takim przypadku NBP może sięgnąć po alternatywne strategie stymulacji, takie jak wykorzystanie sumy bilansowej" - napisano.

Bank podwyższył szacunki wzrostu polskiego PKB w 2018 r. do 4,9 proc. z 4,5 proc. i pozostawił bez zmian prognozy na 2019 r. na poziomie 4,0 proc.