Mniej długu. Zadłużenie sektora finansów publicznych Polski stanowiło w końcu marca 51,2 proc. produktu krajowego brutto – podał Eurostat. Mniejsze miało 11 państw UE. W porównaniu z końcem I kwartału 2017 r. dług publiczny Polski spadł o 2,6 pkt proc. PKB. Popyt dopisuje. Sprzedaż detaliczna była w czerwcu o 8,2 proc. wyższa niż rok wcześniej – poinformował Główny Urząd Statystyczny.
ikona lupy />
Sprzedaż detaliczna (roczna zmiana, proc.) / Dziennik Gazeta Prawna
W tym roku wyższą dynamikę zanotowano tylko raz – w marcu. O ponad 10 proc. wzrosła sprzedaż w marketach (klasyfikowanych jako „pozostałe”). O 9,8 proc. – w salonach samochodowych. Mało wniosków.
Liczba tygodniowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w tygodniu zakończonym 14 lipca spadła do 207 tys. Była najmniejsza od… grudnia 1969 r.
ikona lupy />
Ile zyskał dolar wobec azjatyckich walut / Dziennik Gazeta Prawna
rynki
Tańsza Azja. Chiński juan osiągnął w minionym tygodniu najniższy od roku kurs w stosunku do dolara. Amerykańska waluta kosztowała w piątek 6,8 juana. Od początku tego roku chińska waluta straciła w stosunku do amerykańskiej prawie 4 proc. To efekt amerykańsko-chińskiej wojny handlowej, w ramach której Amerykanie nakładają cła na produkty z Państwa Środka. Tamtejszy bank centralny przeciwdziała skutkom taryf, łagodząc politykę pieniężną, co sprzyja osłabieniu waluty. Gry rosną w siłę.
Wartość rynkowa CD Projekt przekroczyła w ubiegłym tygodniu 20 mld zł (w piątek wynosiła 19,67 mld zł). Producent gier jest siódmą pod względem kapitalizacji krajową spółką na warszawskiej giełdzie. W połowie lipca wyprzedził KGHM Polską Miedź.
ikona lupy />
Orlen (przychody, mld zł) / Dziennik Gazeta Prawna
spółki
Drożej na stacjach. Orlen miał w II kwartale 1,77 mld zł zysku netto, o 1 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrost cen ropy pomógł osiągnąć 16-proc. wzrost przychodów. Wyniosły one 26,7 mld zł. Wynik operacyjny EBITDA z uwzględnieniem zmian wyceny zapasów spadł o 30 proc., do 2,1 mld zł. Legendy odchodzą.
Mike Manley, b. szef Jeepa, zastąpi Sergio Marchionne, prezesa koncernu Fiat-Chrysler. Marchionne odbudował pozycję jednego z największych europejskich producentów aut. Miał odejść na początku 2019 r. Sprawę przyspieszyły komplikacje po operacji ramienia. Zmienia się też prezes banku Goldman Sachs. 1 października Lloyda Blankfeina zastąpi David Solomon.