Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną o ok. 1,5 proc. do ok. 6.384 USD za tonę. Zyskują również pozostałe metale przemysłowe. Rynek przygląda się rozwojowi wojny handlowej między USA a Chinami.

Miedź na LME straciła na wartości w ciągu 4 ostatnich tygodni 14 proc. W piątek na zamknięciu tona metalu kosztowała na LME 6.282 USD, najmniej od lipca 2017 r.

Wycena cynku i niklu rośnie z rana na LME ponad 1 proc.

Agencja S&P Global Ratings podniosła w poniedziałek prognozy ceny miedzi do 7.000 USD/t (+3 proc.) w 2020 r., z uwagi na spodziewany deficyt metalu na rynku oraz "konsekwentnie mocny popyt ze strony przemysłu w największych gospodarkach, zwłaszcza w Chinach".

Szacunki ceny niklu S&P podwyższyła o 8 proc. do 14.000 USD za tonę w 2020 r.

Inwestorzy starają się dostroić do nowej rzeczywistości globalnej wojny handlowej i ocenić jej implikacje dla rynku surowców.

"Choć spodziewamy się, że ceny metali znajdą wsparcie w solidnych fundamentach, globalna niepewność związana z handlem oraz obniżający się popyt z kierunku chińskiego stanowią kluczowe czynniki ryzyka dla perspektyw" rynku metali - ocenili w poniedziałkowej nocie analitycy BMI Research.

"Wydarzenia związane z wojną handlową nadal będą wywoływać zmienność na rynku surowcowym w kolejnych tygodniach" - dodali.

Prezydent USA Donald Trump w czasie wizyty w Brukseli na szczycie NATO (11-12 lipca) będzie miał okazję przedyskutować z europejskimi przywódcami nie tylko kwestie obronne, ale również relacje handlowe.

Administracja Białego Domu rozważa wprowadzenie 20-proc. ceł na europejskie auta, na co Unia Europejska zasygnalizowała gotowość do nałożenia na USA taryf o wartości nawet do 300 mld USD. Prezydent USA D. Trump zawiesiłby groźbę wprowadzenia barier, jeśli UE i USA zgodziłyby się na obustronne ich zniesienie – wynika z nieoficjalnych doniesień prasowych.

Chiny nałożyły w piątek 25-proc. cła na amerykański eksport o wartości 34 mld USD, po tym jak USA wcieliły zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w życie taryfy na chińskie towary w podobnej skali i wysokości.

Kolejne cła na chińskie towary o wartości 16 mld USD mają wejść u w życie (według zapewnień Białego Domu) w ciągu dwóch tygodni.

Trump zagroził, że Stany mogą wprowadzić cła w sumie na 550 mld USD chińskiego importu, co o niemal 50 mld USD przekroczyłoby wartość chińskiego eksportu do USA w 2017 r. (505,5 mld USD).