Giełdy w USA rozpoczynają skrócony tydzień handlu od spadków, na fali risk-off na szerokim rynku wobec rozbudzonych na nowo obaw o wyjście Włoch ze strefy euro. USA przerywają rozejm handlowy i nakładają kolejne cła na Chiny. Mocna przecena włoskich aktywów, euro i giełd w Europie.

Dow Jones Industrial traci 1,1 proc., S&P 500 w dół o 0,8 proc.

W Europie, Euro Stoxx 50 traci 1,5 proc. FTSE 100 w dół o 1,2 proc., CAC 40 zniżkuje o 1,3 proc., a DAX traci 1,5 proc.

Włoski FTSE MIB jest we wtorek o 2,5 proc. na minusie. Indeks znalazł się na 9-miesięcznym minimum.

Rynki finansowe w coraz większym stopniu dyskontują możliwość wyjścia Włoch ze wspólnego obszaru walutowego oraz perspektywy niewypłacalności kraju.

Tymczasem, Luigi Di Maio, lider Ruchu 5 Gwiazd, który wraz z Ligą zamierza utworzyć, prawdopodobnie po przedterminowych wyborach, rząd we Włoszech, poinformował we wtorek, że polityka gospodarcza tej koalicji "nigdy nie zakładała porzucenia euro".

Spread między dwoma rodzajami kontraktów CDS (metodologia z 2003 vs 2014 r.), obrazujący rynkową percepcję ryzyka Italexitu, rósł we wtorek nawet do 125 pb. wobec jedynie 30 pb. na początku miesiąca.

Metodologia CDSów z 2014 r. uwzględnia realizację kontraktu nie tylko w przypadku niewypłacalności emitenta, ale również gdy spłata zobowiązań na rzecz wierzycieli zacznie być prowadzona w innej walucie niż je zaciągnięto.

Dochodowość włoskich dwulatek zwyżkowała w poniedziałek nawet o 192 pb do 2,82 proc. Dochodowość włoskiej 10-latki rosła o 74 pb. do 3,42 proc. Oba papiery odrobiły po południu ok. połowę strat.

Spread 10-latek Włoch do bunda rósł nawet do 322 pb bazowych (najwyżej od 2013 r.). Po południu wskaźnik wynosi 270 pb. Przed ostatnimi zawirowaniami politycznymi premia za ryzyko do bunda wynosiła ok. 100 pb.

Postulaty włoskich populistów o przeglądzie programu pomocowego dla Banca Monte dei Paschi di Siena ciążą włoskiemu sektorowi bankowemu. Na rynkach bazowych, sektor w dół ciągną umacniające się tamtejsze papiery skarbowe

Pod presją znajdują się także aktywa na południu eurolandu. Grecka 10-latka osłabiała się nawet o 47 pb., a portugalska o 12 pb.

W kontekście zawirowań we Włoszech, inwestorzy uciekają w bezpieczne aktywa.

Rentowność niemieckich obligacji dziesięcioletnich zniżkowała nawet o 10 pb, a 10-letnich Treasuries spadała nawet o 12 pb. Po południu papiery te oddały około połowy umocnienia.

Trwa również deprecjacja euro. Kurs EUR/USD spada o 0,7 proc., do 1,155. Kurs oscyluje w okolicach sześciomiesięcznego minimum.

ROZEJM HANDLOWY USA-CHINY PRZERWANY?

We wtorek Stany Zjednoczone poinformowały o nałożeniu na Chiny kolejnych ceł. 25-proc. bariery dotkną towary importowe ("przemysłowo istotne technologie") o wartości 50 mld USD, związane z chińskim planem wspierania krajowego sektora high-tech Made in China 2025.

Ostateczna lista dóbr podlegających ocleniu zostanie opublikowana 15 czerwca, a data ich wejścia w życie niedługo potem.

Dodatkowo, 30 czerwca zostanie przedstawiona kolejna lista ograniczeń inwestycyjnych i kontroli eksportu dla chińskich podmiotów, również odnosząca się do sektora technologicznego.

Nieoczekiwane działania USA kontrastują z postępowaniem strony chińskiej, która w ostatnich tygodniach zapowiedziała poluzowanie barier handlowych (m.in. obniżka ceł na samochody i szereg dóbr konsumpcyjnych).

Donald Trump zagroził kilka tygodni temu, że cła mogą objąć towary o wartości nawet 150 mld USD.

Waszyngton tymczasem naciska na Pekin, jak donosi Reuters, by ten zniósł zakaz eksportu amerykańskiego drobiu, co otworzyłoby tamtejszym rolnikom drzwi do rynku wartego 600 mln USD. Kolejną kluczową dla USA kwestią w negocjacjach z Państwem Środka jest otwarcie chińskiego rynku dla genetycznie modyfikowanych zbóż.

WYBORY WE WŁOSZECH NA PRZEŁOMIE LIPCA I SIERPNIA?

Włoskie partie polityczne reprezentowane w parlamencie coraz mocniej rozważają rozpisanie przedterminowych wyborów na przełomie lipca i sierpnia - wynika z nieoficjalnych doniesień telewizji LA7. To o miesiąc wcześniej niż dotychczasowe spekulacje (9 września).

We włoskim pałacu prezydenckim zakończyło spotkanie desygnowanego na premiera ekonomisty i byłego dyrektora w MFW Carlo Cottarelliego z prezydentem Sergio Mattarellim.

Cottarelli przedstawił głowie państwa stan prac nad formowaniem nowego gabinetu. Następne spotkanie zaplanowano na środę.

Spekuluje się, że rząd Cottarelliego będzie miał "ekspercki" charakter i będzie rządził jedynie do przyspieszonych wyborów.

Obserwatorzy wątpią, by rząd Cottarellego uzyskał wotum zaufania. Rynek obawia się, że odmowa powołania nowego (kolejnego) rządu skutkować może zaostrzeniem kursu antyunijnego przez Ligę i Ruch, które od marcowych wyborów cieszą się niesłabnącym poparciem (Liga wręcz zyskała kilka pkt. proc.).

Agencja ratingowa Moody's, która w piątek rozpoczęła przegląd oceny kredytowej Włoch pod kątem jej obniżki, przewiduje scenariusz jesiennych wyborów - napisano we wtorkowym raporcie. Agencja dodała, iż przegląd może trwać dłużej niż zwykle przewidziane 3 miesiące.

NALEŻY SPOWOLNIĆ TEMPO NORMALIZACJI POLITYKI PIENIĘŻNEJ W USA - BULLARD, FED

Prezes Fed St. Louis przestrzegł we wtorek przed nadmiernym tempem normalizacji amerykańskiej polityki pieniężnej.

"Oczekiwania inflacyjne w USA pozostają stosunkowo niskie, co sugeruje, że dalsza normalizacja może nie być konieczna, aby utrzymać inflację blisko celu. Rozsądną polityką na przyszłość byłoby umiarkowanie tempa normalizacji" - powiedział Bullard w Tokio.

Bullard, podobnie jak wcześniej Robert Kaplan z Fed Dallas, przestrzegł, że zbyt szybka podwyżka stóp procentowych może doprowadzić do odwrócenia krzywej dochodowości.

W 2018 roku, Bullard nie ma prawa głosu w FOMC.

CENY WTI W DÓŁ W OBLICZU ZAPOWIEDZI ZWYŻEK PODAŻY ZE STRONY OPEC

Ceny ropy WTI (kontrakty na lipiec) spadają o 1,7 proc., do 66,7 USD za baryłkę. Dla WTI to piąta sesja spadków cen z rzędu, co stanowi najdłuższą passę zniżek od lutego. Ceny Brenta (kontrakty na lipiec) natomiast rosną o 0,3 proc., do 75,5 USD za baryłkę.

Zdaniem ekspertów, zniżkowo na ceny WTI podziały deklaracje Rosji oraz Arabii Saudyjskiej, które wyraziły gotowość do wsparcia podaży, by zrekompensować niedobory ze strony Iranu oraz Wenezueli.

W zeszłym tygodniu w USA uruchomiono 15 nowych szybów. Obecnie działa ich najwięcej od ponad trzech lat (859).