Dziś, po dniu przerwy, do gry wracają inwestorzy z USA i Wielkiej Brytanii. Dla zagranicznych parkietów istotne pozostają napięcia polityczne we Włoszech, a także w Hiszpanii. Dla akcji notowanych w Polsce kluczowa jest walka indeksów WIG i WIG20 o utrzymanie wsparć z marca.

Należy odnotować, że wczoraj, pomimo braku sesji w USA i Wielkiej Brytanii, na GPW byliśmy świadkami relatywnie dużego obrotu. To może zwiastować znaczny ruch w najbliższych dniach. Na razie dla „byków", według kanonów analizy, nie jest to niestety dobra wiadomość. Widać, że pomimo niskich poziomów, w okolicach dna z marca, nadal jest wielu inwestorów, którzy chcą redukować swoje pozycje na WIG20 i WIG. Polski rynek pozostaje zatem jednym z najsłabszych na świecie. Dla przypomnienia, wspomniane poziomy to 2200 pkt. na WIG20 i 58000 pkt. na WIG. Bardziej zdecydowany ruch w najbliższych dniach powinien wyznaczyć kierunek notowań na najbliższe tygodnie.

Głównym czynnikiem ograniczającym popyt na aktywa uznawane za bardziej ryzykowne, czyli na przykład polskie akcje i PLN, jest skomplikowana sytuacja we Włoszech. Konflikty, których efektem jest m.in. brak możliwości uformowania rządu, kierują Włochy w kierunku przyspieszonych wyborów. Taka sytuacja przez rynki ponownie byłaby traktowana jako zagrożenie dla Strefy euro. Nie pomagają też kłopoty hiszpańskiego premiera Mariano Rajoya, który w piątek będzie musiał zmierzyć się z głosowaniem o wotum nieufności. A problemy polityczne w krajach europejskiego południa niefortunnie zbiegają się w czasie ze słabszymi odczytami z gospodarki w Eurolandzie.

Reklama

Jeśli chodzi o sytuację na samej GPW, dzisiaj warto obserwować poczynania największych spółek, a w szczególności JSW, PKN i KGHM. KGHM wczoraj przebił poziom 90 i jeżeli dzisiaj nie zaneguje tego ruchu, to na podstawie prostej analizy wykresu może szybko wyznaczyć nowe dno trendu spadkowego. Warto obserwować wartość obrotów na tych walorach, która wczoraj była na szczęście wyjątkowo niska. Lepiej wygląda PKN, który skutecznie broni dna z maja. Ewentualne przebicie pułapu 87,5 może być uznane za rynek za pozytywny sygnał. Natomiast kurs JSW nadal walczy z poziomem 90. Ogólnie polskie akcje blue chips są postrzegane przez najskuteczniejszych inwestorów w CMC Markets raczej pozytywnie. 67% z tych zaangażowanych w kontrakty CFD Poland20 zostawiło na noc otwarte pozycje na wzrost.Rada Polityki Pieniężnej odbędzie dzisiaj posiedzenie, na którym oficjalnie nie będą powzięte żadne decyzje. Inwestorzy mogą natomiast zwracać uwagę na ministerialny raport o bezrobociu rejestrowanym w Polsce oraz na publikacje o majowej koniunkturze gospodarczej w poszczególnych województwach. Inne medialne informacje, które mają się dziś pojawić, to raport roczny GetBack za 2017 r. oraz doniesienia o proponowanej przez Komisję Europejską wartości funduszów spójnościowych dla Polski na lata 2021-27.

Spośród danych z zagranicy, w świetle ostatnich zawirowań, na atencję zasługują te z Włoch – o godz. 10:00 poznamy tamtejszy wskaźnik zaufania konsumentów. Dalej o 15:00 w USA opublikowane będą indeksy cen domów dla 20 metropolii, a o 16:00 – wskaźnik zaufania konsumentów. Oczekuje się tego ostatniego wskazania na poziomie 128, czyli delikatnego spadku z poprzedniej wartości 128,7.