Na giełdowych parkietach w zachodniej Europie na razie przerwa w rajdach. W Fed kończy się czas Janet Yellen - podają maklerzy.

"Rynki osiągnęły krótkoterminowe szczyty, a do dalszych zwyżek potrzebne są jakieś pozytywne informacje, które wesprą giełdy" - mówi Ronald Wan, prezes Partners Capital International Ltd.

"Oprócz niektórych wskaźników makro nie widzę znaczących czynników, które pociągnęłyby rynki wyżej, dlatego nie dziwi fakt, że na razie w rajdach na giełdach mamy przerwę" - dodaje.

Traderzy myślą już o czwartkowym posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego - pierwszym w 2018 r., gdy EBC poda swoją decyzję w sprawie stóp procentowych.

Z pola widzenia nie schodzi Davos, gdzie w środę drugi dzień 48. Światowego Forum Ekonomicznego - do 26 stycznia.

Wśród uczestników tego dorocznego spotkania są światowi liderzy polityczni, szefowe najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomiści, politolodzy, bankierzy, prezesi koncernów, szefowie organizacji pozarządowych i znane osobistości. Oczekiwany jest tam też prezydent USA Donald Trump, któremu ma towarzyszyć sekretarz stanu Rex Tillerson.

Na giełdach paliw - w środę baryłka ropy West Texas Intermediate na NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 64,42 USD, po zniżce o 5 centów, a Brent na ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 14 centów do 69,82 USD za baryłkę.

To reakcja na doniesienia z USA, gdzie Amerykański Instytut Paliw (API) podał, że zapasy ropy wzrosły po raz pierwszy od 10 tygodni - o 4,76 mln baryłek.

Miedź na LME w Londynie drożeje teraz o 0,3 proc. do 6.941,50 USD za tonę, po spadku notowań we wtorek o 2,1 proc.

Euro zyskuje 0,15 proc. do 1,2318 USD.

Kryptowaluta Bitcoin jest wyceniana w środę lekko poniżej 11.000 USD.

Inwestorzy poznali już wskaźniki PMI w sektorze przetwórczym i usług w styczniu m.in. we Francji i w Niemczech, a po godz. 10 będą PMI-e ze strefy euro, a także informacje z brytyjskiego rynku pracy w XII (10.30).

PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Francji, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w styczniu 58,1 pkt. wobec 58,8 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano wstępne dane. Analitycy szacowali 58,6 pkt. PMI w sektorze usług wyniósł zaś w styczniu 59,3 pkt. wobec 59,1 pkt. w XII 2017, a analitycy szacowali 58,9 pkt.

Z kolei w Niemczech PMI w przemyśle wyniósł w I 61,2 pkt. wobec oczekiwanych przez analityków 63,0 pkt., a w usługach wyniósł 57,0 pkt. - analitycy prognozowali 55,5 pkt.

Tymczasem Senat USA zatwierdził we wtorek wybór Jerome'a Powella na nowego szefa amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). Powell zastąpi Janet Yellen, pierwszą kobietę-szefową w historii Fed, której kadencja upływa 3 lutego.

Powell jest Republikaninem, pracował w resorcie skarbu podczas kadencji prezydenta George'a H.W. Busha. W 2012 roku dołączył do Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej.

Powell, który z zawodu jest prawnikiem, będzie pierwszym szefem Rezerwy od ponad trzech dekad, który nie posiada doktoratu z ekonomii - w 1979 r. otrzymał dyplom magistra prawa na Uniwersytecie Georgetown.

To pierwszy od 30 lat przypadek, by prezydent USA nie nominował na drugą kadencję urzędującego szefa Rezerwy.

Prezes Fed może sprawować stanowisko maksymalnie przez dwie czteroletnie kadencje.