Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie nieznacznie rosną w reakcji na oceny, że sytuacja po stronie podażowej może się zaostrzyć. Metal na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztuje 7.077,00 USD za tonę, po zwyżce o 0,1 proc. - podają maklerzy.

"Sytuacja na rynku miedzi może stać się napięta" - ocenia Oscar Cabrera, analityk CIBC.

"Restrykcje wprowadzone w Chinach - związane z ochroną środowiska naturalnego - powodujące czasowe wstrzymywanie produkcji miedzi przez tamtejsze huty i spory płacowe w kopalniach miedzi w Chile i Peru, i związane z tym przestoje w dostawach metalu, mogą odprowadzić do sytuacji, gdy wystąpi największy deficyt miedzi na globalnych rynkach metali od 2014 r." - prognozuje z kolei chilijska rządowa agencja Cochilco.

"Producenci miedzi mogą mieć trudności z dostawami metalu, bo brakuje też uruchamianych nowych kopalni miedzi" - pisze w raporcie Cochilco.

Cochilco prognozuje, że w 2018 r. średnia cena miedzi może wynieść 3,06 USD za funt wobec 2,95 USD za funt w październiku 2017 r.

W poniedziałek miedź na LME zyskała 27 dolarów - do 7.068,00 USD za tonę.

Poprzednie 3 tygodnie miedź na LME zakończyła spadkiem notowań. To najdłuższe takie pasmo zniżek ceny od września 2017 r.