Mocne dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki będą wsparciem dla złotego, który na koniec roku może wynieść poniżej 4,20/EUR - oceniają ekonomiści. Dodają jednak, że w nadchodzących dniach aktywność na rynkach będzie ograniczona ze względu na zbliżające się Święta.

"Przedświąteczny tydzień na rynkach zwyczajowo był czasem wygaszania aktywności inwestorów i stabilizacji notowań. W tym roku natomiast do Świąt czeka nas jeszcze sporo potencjalnych impulsów zarówno krajowych, jak i zewnętrznych. W przypadku złotego istotny okazać się może rozbudowany zestaw danych krajowych. Do piątku poznamy aż osiem istotnych publikacji, w tym dane o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, czy opis posiedzenia banku centralnego" - napisali w komentarzu ekonomiści Banku Millennium.

Już na początku tygodnia inwestorzy poznają jedne z ważniejszych danych z polskiej gospodarki. W poniedziałek o godz. 14.00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane za temat zatrudnienia i wynagrodzeń w listopadzie, zaś we wtorek odczyty na temat dynamiki produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i cen produkcji w listopadzie.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacują, że w listopadzie wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły o 7,0 proc. rdr, a zatrudnienie wzrosło o 4,4 proc. rdr. Ich zdaniem, sprzedaż detaliczna w ubiegłym miesiącu wzrosła o 7,5 proc. rdr i spadła o 3,7 proc. mdm, zaś produkcja przemysłowa wzrosła o 9,5 proc. rdr i spadła o 1,0 proc. mdm. W przypadku cen produkcji, analitycy oczekują wzrostu o 2,2 proc. rdr i 0,3 proc. mdm.

W związku z oczekiwanymi, mocnymi odczytami makroekonomicznymi, ekonomiści Pekao prognozują, że do końca roku złoty może umocnić się i wynieść poniżej 4,20/EUR.

"Oczekujemy powrotu złotego poniżej 4,20/EUR pod koniec roku. Wsparciem powinny być solidne perspektywy dla krajowej gospodarki oraz wciąż ostrożne podejście Fed w kwestii normalizacji stóp procentowych - ograniczające ryzyko gwałtownego odpływu kapitału z rynków wschodzących" - napisali.

RENTOWNOŚCI PAPIERÓW SPW W TRENDZIE HORYZONTALNYM

"W najbliższych dniach głównym wydarzeniem na krajowym rynku długu będzie publikacja danych makroekonomicznych. Oczekiwać można wysokich odczytów zarówno w przypadku płac w sektorze przedsiębiorstw, jak i produkcji przemysłowej w listopadzie. Analizując wskaźniki wyprzedzające, dane publikowane w Europie, czy publikowane informacje nt. niektórych sektorów nie można wykluczyć nawet lekkiego zaskoczenia mocniejszymi danymi" - ocenili ekonomiści PKO BP.

"Mimo, że wspomniane odczyty będą wzmacniać zwolenników podwyżek stop procentowych, to jednak zdecydowane utrzymywanie przez przedstawicieli NBP scenariusza braku zmian stóp procentowych w 2018 r. będzie chłodzić w tym zakresie oczekiwania rynkowe. Dlatego można spodziewać się, że do końca roku notowania obligacji skarbowych poruszać się już będą w trendzie bocznym, a silniejsza przecena wydaje się w krótkim okresie mniej prawdopodobna" - dodali.

Z kolei zdaniem ekspertów z Pekao, mimo ograniczonej aktywności na rynkach w okresie świątecznym, możliwe są wzrosty rentowności.

"Utrwalenie łagodnego podejścia EBC i RPP w polityce pieniężnej ograniczają przestrzeń do osłabienia obligacji

w najbliższym czasie. Spodziewamy się jedynie umiarkowanego wzrostu rentowności na fali realizacji zysków pod koniec grudnia br., przy wyraźnie ograniczonej płynności i aktywności inwestorów" - napisali w poniedziałkowym raporcie.

poniedziałek piątek piątek
9.15 16.10 9.40
EUR/PLN 4,2096 4,2144 4,2214
USD/PLN 3,5743 3,5769 3,5806
CHF/PLN 3,6114 3,6103 3,6234
EUR/USD 1,1777 1,1782 1,1790
DS1019 1,64 1,63 1,62
PS0123 2,66 2,65 2,63
DS0727 3,23 3,22 3,20