Europejskie giełdy spadkami rozpoczynają nowy tydzień. Znów pojawił się mocny element ryzyka - w Niemczech na razie nowego rządu nie będzie, po niepowodzeniu rozmów o utworzeniu koalicji rządowej. W USA reforma podatkowa trafi do Senatu - informują maklerzy.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w poniedziałek żal z powodu zerwania przez FDP rozmów sondażowych o utworzeniu koalicji rządowej. Jej zdaniem porozumienie w gronie czterech partii CDU, CSU, FDP, Zieloni było możliwe. Zapowiedziała rozmowę z prezydentem Niemiec.

"Wykorzystaliśmy wszystkie dostępne możliwości, by pomimo wszystko znaleźć rozwiązanie" - powiedziała Merkel dziennikarzom w Berlinie po decyzji przedstawicieli Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) o zerwaniu negocjacji.

"Byliśmy na ścieżce, która - jak uważamy - prowadziła do porozumienia, oczywiście pod warunkiem gotowości do kompromisów" - zaznaczyła szefowa rządu będąca równocześnie przewodniczącą najsilniejszej partii - CDU.

"Żałuję bardzo, przy całym szacunku dla FDP, że nie udało się nam znaleźć wspólnego rozwiązania" - dodała.

Decyzja o spotkaniu z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem, który ma prawo zwołać przedterminowe wybory, sygnalizuje, że Merkel nie będzie dążyć do stworzenia mniejszościowego rządu z Zielonymi po nieoczekiwanym wycofaniu FDP z rozmów koalicyjnych.

"To jest dzień głębokiej zadumy" - powiedziała Merkel. "Jako kanclerz, zrobię wszystko, by kraj był dobrze zarządzany w nadchodzących, trudnych tygodniach".

Analitycy wskazują, że to negatywna informacja dla notowań wspólnej waluty.

"Te informacje są negatywne dla euro, ale implikacje w dłuższym okresie na razie nie są jasne" - ocenia Mansoon Mohi-uddin, ekonomista NatWest Markets.

Kurs euro spada teraz o 0,5 proc. do 1,1733 USD.

Tymczasem inwestorzy oczekują informacji co dalej z reformą podatków w USA.

W czwartek amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o reformie systemu podatkowego. Ustawa o Redukcji Podatków i Miejscach Pracy (Tax Cuts and Jobs Act) przewiduje redukcję podatków dochodowych korporacji i osób indywidualnych o 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

Dalsze losy reformy podatków są uzależnione jednak od Senatu, gdzie Republikanie pracują nad alternatywną wersją legislacji.

Głosowanie w izbie wyższej odbędzie się najwcześniej w ostatnim tygodniu listopada. Jedną z głównych kwestii spornych jest senacka propozycja obniżenia podatków dopiero od 2019 r. oraz wygaśnięcie różnych ulg dla osób fizycznych w 2026 r.

"Rynek +trawi+ plany reformy podatkowej w USA. Po silnym rajdzie na rynkach w tym roku gracze mogą być skłonni do realizacji zysków przed końcem roku" - mówi Margaret Yang, strateg CMC Markets Singapore Pte Ltd.

Od początku 2017 r. wskaźnik S&P 500 zyskał 15 proc., benchmark azjatycki zwyżkował o 26 proc., a MSCI All Country World Index wzrósł o 18 proc.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 09.20

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3543,05 -0,12 -0,88
DAX Niemcy 12956,92 -0,28 -0,90
FTSE 100 W.Brytania 7350,95 -0,40 -0,87
CAC 40 Francja 5312,50 -0,13 -0,55
IBEX 35 Hiszpania 10001,30 -0,09 -0,48
FTSE MIB Włochy 22030,17 -0,28 -1,82