Produkcja przemysłowa w październiku wzrosła o 12,3 proc. rdr, a produkcja budowlano-montażowa była w październiku wyższa o 20,3 proc. rdr - poinformował w poniedziałek w komunikacie Główny Urząd Statystyczny.

"W październiku br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 12,3 proc. w porównaniu z październikiem ub. roku, a produkcja budowlano-montażowa – o 20,3 proc. W okresie styczeń – październik br. produkcja sprzedana przemysłu wzrosła o 6,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,1 proc., natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 12,9 proc. wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano spadek o 15 proc." - podał GUS.

Ekonomiści np. z ING Banku Śląskiego spodziewali się wzrostu produkcji przemysłowej do 9,1 proc. wynikającego z efektów statystycznych (tj. niskiej bazy z ubiegłego roku oraz różnicy w dniach kalendarzowych) oraz wzrostu produkcji budowlanej w październiku o 23,2 proc. Według ekonomistów z BZ WBK dynamika produkcji mogłaby wzrosnąć do 11,3 proc. (produkcji budowlanej do 25,7 proc.)

Zgodnie z poprzednimi danymi GUS, produkcja przemysłowa we wrześniu br. wzrosła o 4,3 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 6 proc. Natomiast produkcja budowlano-montażowa wzrosła we wrześniu o 15,5 proc. rdr.