Po rozpoczęciu handlu na europejskich giełdach dominują spadki. Na rynku ponownie pojawił się odwrót od ryzykownych aktywów w ślad za pogłębiającym się kryzysem politycznym w USA i doniesieniami z Hiszpanii. Euro umacnia się, ceny ropy naftowej lekko w górę.

Po otwarciu notowań zniżki notują wszystkie sektory indeksu Euro Stoxx 50, najmocniejsze spadki należą jednak do spółek z branży finansów i surowców.

Pod koniec tygodnia na rynki powraca awersja do ryzyka - w piątek media poinformowały o kolejnym ataku terrorystycznym w Hiszpanii, a kryzys polityczny w Waszyngtonie ponownie stawia pod znakiem zapytania możliwość wdrożenia jakiejkolwiek agendy przez administrację Donalda Trumpa.

W piątek nad ranem doszło do drugiego już, po masakrze w Barcelonie, ataku terrorystycznego w Hiszpanii. Od kul policji w nadmorskim kurorcie Cambrils zginęło tam 5 napastników. 7 osób, w tym policjant zostało rannych. Hiszpańskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że napastnicy, podobnie jak wcześniej w Barcelonie, wjechali furgonetką w grupę ludzi.

Wcześniej władze Katalonii poinformowały, że co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w czwartkowym zamachu z użyciem furgonetki na zatłoczonej ulicy w Barcelonie. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). Kierowcy pojazdu nie udało się dotychczas zatrzymać.

Inwestorzy z niepokojem przyjmują też kolejne doniesienia z USA.

W środę wieczorem prezydent USA rozwiązał dwa ciała doradcze Białego Domu, w skład których wchodzili przedstawiciele biznesu (Strategic and Policy Forum, Manufacturing Council). Stało się to po tym, jak kilku prezesów dużych amerykańskich przedsiębiorstw zrezygnowało z członkostwa w powyższych gremiach ze względu na reakcję Trumpa na wydarzenia w Charlottesville. Ich zdaniem, Trump w niewystarczający sposób potępił agresję ze strony ultraprawicowych organizacji w trakcie weekendowych zajść w Charlottesville.

W czwartek zaś kolejni szefowie amerykańskich korporacji dołączyli do chóru krytyków Trumpa z powodu jego wypowiedzi po wydarzeniach w Charlottesville, w tym prezes i dyrektor wykonawczy banku inwestycyjnego J.P. Morgan Chase and Co. Szefowie biznesu obawiają się, że dalsze związki z niepopularnym prezydentem mogą zaszkodzić ich firmom.

"W ostatnich miesiącach rynek dawał Trumpowi ogromny kredyt zaufania, wierząc, że może wprowadzić niektóre z planowanych reform fiskalnych. Tym bardziej, że wydawało się, iż ma on poparcie przedstawicieli biznesu i większości członków Partii Republikańskiej" - ocenił Michael Hewson, szef działu analiz rynkowych w CMC Markets.

"Biorąc jednak pod uwagę ostatnie wydarzenia po Charlottesville, kiedy to amerykańska polityka zbliżyła się do parodii, wydaje się, że ten kredyt zaufania powoli wyczerpuje się" - dodał.

Rynki obawiają się, że od Trumpa odwrócić mogą się również bliscy współpracownicy, w tym ci, którzy są odpowiedzialni za kluczowe reformy zapowiadane przez prezydenta USA.

"Ewentualne odejście kluczowych architektów refom gospodarczych planowanych przez administrację prezydencką w USA, w znaczący sposób spowolniłoby ich realizację i wydaje się głównym powodem przeceny na amerykańskiej giełdzie" - oceniają ekonomiści Raiffeisen.

EURO PONOWNIE UMACNIA SIĘ, MIMO OBAW EBC

Na rynku walutowym, po mocnych wahaniach, eurodolar powraca do wzrostów. Para EUR/USD jest kwotowana na poziomie 1,1747 wobec 1,1664 w czwartek po południu.

W czwartek wspólna waluta znacząco osłabiła się w ślad za publikacją protokołu z lipcowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Jak wynika z minutek, Rada Prezesów EBC obawia się nadmiernej aprecjacji euro, która może nie wynikać w pełni z fundamentów makroekonomicznych.

Z kolei amerykańską walutę, obok kryzysu politycznego w USA, osłabia gołębi wydźwięk lipcowych minutek FOMC.

Jak wynika z protokołu, bankierzy z Fed obawiają się o sytuację inflacyjną w USA. Wielu uczestników lipcowego spotkania jako prawdopodobne oceniło, że inflacja może pozostać poniżej 2-proc. celu na dłużej niż wynika to z ich obecnych prognoz. Kilku wskazało, że ryzyka dla perspektyw inflacyjnych mogą być skierowane w dół.

Od środy kurs USD/JPY spadł o 1,25 proc. do 109,1.

"Spodziewamy się, że łagodna retoryka EBC w połączeniu z komentarzami z Fed podczas konferencji w Jackson Hole pozwolą na spadek EUR/USD poniżej ostatnich dołków (1,17) do końca miesiąca" - ocenili w piątkowym raporcie ekonomiści ING Banku Śląskiego.

W czwartek wieczorem głos zabrało z kolei dwóch przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej - szef Fed z Dallas, Robert Kaplan i prezes Fed z Minneapolis, Neel Kashkari, którzy znani ze swojego gołębiego nastawienia.

Prezes Fed z Minneapolis powiedział m. in., że nie widzi potrzeby "aby spieszyć się z podwyżką stóp procentowych", zaś szef Fed z Dallas powtórzył swoje wcześniejsze wypowiedzi mówiąc m. in., że "chce zobaczyć dowody tego, że inflacja zbliża się do celu na poziomie 2 proc."

Robert Kaplan zabierze głos ponownie w piątek po południu (godz. 16.15 czasu polskiego).

ROPA NAFTOWA NA LEKKIM PLUSIE, ALE ROSNĄCE WYDOBYCIE W USA NIEPOKOI

Ceny ropy naftowej lekko zwyżkują. Inwestorów niepokoi jednak rosnące wydobycie surowca w USA i spowalnianie w przetwórstwie ropy naftowej w Chinach.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,3 USD, po zwyżce o 0,5 proc. Notowania Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkują o 0,4 proc. do 51,2 USD za baryłkę.

Jak podała agencja amerykańskiego Departamentu Energii, w ubiegłym tygodniu produkcja surowca w tym kraju wzrosła o 79 tys. b/d do 9,5 mln b/d. To najmocniejszy wzrost od czerwca i najwyższy poziom od ponad dwóch lat.

Tymczasem, jak podaje biuro statystyczne w Pekinie, przetwórstwo ropy naftowej w Chinach w lipcu mocno spowolniło. Tamtejsze rafinerie przetworzyły w poprzednim miesiącu o 4,4 proc. mniej ropy niż w czerwcu - to największy spadek od 2014 r.

Poniżej indeksy z godz. 9.18

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%) 1W (%) 1M (%) 1Y (%) YTD (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3425,36 -1,06 0,56 -1,53 14,36 4,10
DAX Niemcy 12097,25 -0,87 0,69 -2,68 14,09 5,37
FTSE 100 W.Brytania 7333,45 -0,74 0,32 -0,77 6,76 2,67
CAC 40 Francja 5089,46 -1,12 0,56 -1,62 14,70 4,67
IBEX 35 Hiszpania 10295,50 -1,42 0,12 -2,18 20,41 10,09
FTSE MIB Włochy 21591,63 -0,91 1,11 1,09 29,50 12,25