statystyki

Złoty umacnia się na plecach euro

autor: Łukasz Wilkowicz18.07.2017, 08:06; Aktualizacja: 18.07.2017, 08:58
Nasza waluta ma dobrą passę. W stosunku do euro od kilku miesięcy utrzymuje się w przedziale 4,2–4,25 zł

Nasza waluta ma dobrą passę. W stosunku do euro od kilku miesięcy utrzymuje się w przedziale 4,2–4,25 złźródło: ShutterStock

To, co będzie się działo w najbliższym czasie z naszym pieniądzem, w dużej mierze będzie zależało od banku centralnego. Jednak nie naszego, ale tego z siedzibą we Frankfurcie.

Na czwartek zaplanowano posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Analitycy nie spodziewają się, by podjęto na nim jakieś istotne decyzje. Główna stopa EBC pozostanie zapewne na poziomie zerowym. Już wcześniej bank zobowiązał się, że do końca tego roku będzie prowadził na dotychczasowych warunkach program dodruku pieniądza, w ramach którego każdego miesiąca dosypuje gospodarce unii walutowej 60 mld euro. Jednak od tego, jaki ton będzie dominował w wypowiedziach prezesa EBC Maria Draghiego, będą zależały notowania euro. A także złotego.

Najlepiej od dwóch lat

Nasza waluta ma dobrą passę. W stosunku do euro od kilku miesięcy utrzymuje się w przedziale 4,2–4,25 zł (w maju na krótko europejska waluta potaniała nawet nieco mocniej), a to poziom niewidziany od jesieni 2015 r. Za dolara pierwszy raz od kwietnia 2015 r. trzeba na rynku walutowym zapłacić mniej niż 3,7 zł. Kurs franka szwajcarskiego nieznacznie przekracza 3,8 zł. Niewiele brakuje, by był najniższy, odkąd w styczniu 2015 r. Szwajcarzy zdecydowali się na skokowe umocnienie swojej waluty.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane