Założyciel internetowego serwisu sprzedażowego Alibaba Jack Ma powiedział w wywiadzie dla chińskiego rządowego dziennika "Renmin Ribao", że inicjatywa "Pasa i Szlaku" różni się od globalizacji poprzez angażowanie młodych ludzi.

Według Ma inicjatywa prezydenta Chin Xi Jinpinga to świetna okazja do łączenia krajów i ludzi. "Największą różnicą pomiędzy inicjatywą +Pasa i Szlaku+ a szeroko rozumianą globalizacją jest angażowanie młodych ludzi, kobiet, mniejszych przedsiębiorstw i państw rozwijających się" - oświadczył Ma.

"Pas i Szlak ma na celu dotarcie do większej liczby ludzi. To zarówno odpowiedzialność jak i szansa" - dodał Ma podkreślając wagę swoich propozycji przedstawionych podczas ubiegłorocznego szczytu G20 w chińskim Hangzhou. Nowe rozwiązania miałyby dotyczyć stworzenia światowej platformy ehandlu (eWTP).

"W ubiegłym roku spędziłem ponad 820 godzin w podróżach po świecie (...). Ważne, by tam być, obserwować i myśleć. Chcemy dokonać czegoś innego. Zamiast zwyczajnie sprzedawać nasze produkty krajom +Pasa i Szlaku+, czy importować tanią siłę roboczą i materiały, chcemy tworzyć miejsca pracy, stymulować zagraniczne gospodarki i poprawiać życie ludzi" - opowiadał o swoim planie Ma.

"Według mnie, gdy eWTP powstanie, młodzi ludzie z każdego zakątka świata, będą w stanie kupować i sprzedawać produkty globalnie. Wszystko, czego będą potrzebować, to smartfon" - wyjaśniał założyciel Alibaby.

Według informacji "Renmin Ribao" Ma w zaledwie 10 minut przekonał premiera Malezji Mohameda Najiba Razaka do stworzenia pierwszego zagranicznego centrum w ramach eWTP.

Nawiązując do listy największych nowoczesnych chińskich wynalazków, którą stworzyli cudzoziemcy i na której znajdują się platforma płatności internetowych Alipay, platforma sprzedażowa Taobao (obie autorstwa Alibaby), szybkie pociągi oraz wypożyczane rowery, Ma oświadczył, iż jego firma jest już światowym liderem płatności mobilnych i dzieli się technologią z państwami rozwiniętymi.