Wcześniej Morawiecki informował, że spotkanie zaplanowane jest na za dwa i pół tygodnia.

„Janet Yellen jest w pełni świadoma, jakie implikacje ma polityka monetarna USA, a więc kolejna podwyżka stóp procentowych, która miała miejsce. Prawdopodobnie powie mi o tym, co rynek spekuluje i co rynek wycenia czyli, że do końca tego roku jeszcze będą dwie podwyżki. W klasycznym modelu monetarno-finansowym oznaczało to odpływ pieniędzy z rynków wschodzących, do których my się zaliczamy, a jednocześnie jesteśmy ważnym graczem Europy Środkowej i Wschodniej i dla USA jesteśmy bardzo ważnym partnerem z punktu widzenia stabilności w tej części Europy” - powiedział w sobotę na spotkaniu z dziennikarzami Morawiecki.

„W związku z tym podczas spotkania z Janet Yellen i innymi członkami administracji amerykańskiej będę się starał mówić o tym, jakie są implikacje dla Europy ich polityki handlowej, monetarnej i finansowej” - dodał.

Morawiecki za dwa i pół tygodnia spotka się również z szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Chirstine Lagarde. Tematem spotkania mają być nierównowagi w handlu na świecie oraz polityka rozwojowa.

Amerykańska Rezerwa Federalna podwyższyła w środę główną stopę procentową do 0,75-1,00 proc. z 0,50-0,75 proc. Członkowie Fed pozostawili bez zmian ścieżkę podwyżek stóp proc. i nadal oczekują jeszcze 2 ruchów w górę w 2017 r. oraz trzech w 2018 r.

Fed zamierza normalizować politykę pieniężną stopniowo. Janet Yellen po środowym posiedzeniu Fed powiedziała, iż jedna podwyżka mniej lub więcej względem mediany prognoz członków Fed (czyli 2 lub 4 podwyżki w 2017 r. i 2018 r.) również oznacza "stopniową" ścieżkę podwyżek.