Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) znalazła się na 3. miejscu wśród europejskich rynków pod względem liczby pierwotnych ofert publicznych (IPO) w 2016 r. (łącznie: 28 wobec 33 w 2015 r.), a na 10. miejscu - pod względem wartości IPO, wynika z raportu PwC "IPO Watch Europe 2016". Łączna wartość ofert wyniosła 262 mln euro (wobec 440 mln zł w 2015 r.).

Na pierwszym miejscu w rankingu znalazł się Nasdaq OMX z 80 ofertami pierwotnymi w ub.r. (wobec 90 IPO w 2015 r.), a na drugim - rynek w Londynie (odpowiednio: 67 wobec 92 ofert), podano w raporcie.

Pod względem wartości IPO na pierwszym miejscu znalazł się także Nasdaq OMX - z ofertami o wartości 7 861 mln euro (wobec 5 905 mln euro rok wcześniej). Warszawską giełdę wyprzedziła m.in. giełda w Pradze, gdzie wartość IPO wyniosła w ub.r. 656 mln euro.

"Nasdaq OMX zakończył 2016 r. jako najaktywniejsza europejska giełda, zarówno pod względem wartości jak i liczby IPO. Największą ofertą był debiut Dong Energy A/S. Spodziewana aktywność w zakresie IPO w 2017 r. jest również wysoka, pomimo oczekiwań co do bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej w USA i Europie" - powiedział partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Tomasz Konieczny, cytowany w raporcie.

PwC zwraca też uwagę, że koniec 2016 roku przyniósł widoczne ożywienie na rynku pierwotnym na GPW - wartość ofert w IV kwartale wyniosła 147 mln euro, czyli ponad połowę wartości wszystkich emisji w 2016. Wtedy też miały miejsce dwa spośród trzech największych debiutów w ubiegłym roku - spółki farmaceutycznej Celon Pharma (56,9 mln euro) oraz producenta wyrobów drewnianych Stelmet (42,4 mln euro).

Z kolei wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol zwrócił uwagę, że rok 2016 zostanie zapamiętany jako okres wycofania rekordowej liczby spółek z obrotu giełdowego (19). Aktywność na warszawskim parkiecie była w ostatnich 12 miesiącach najsłabsza od wielu lat.

"Pogłębiające się spadki notowań oraz niski poziom obrotów spowodowały, że rynek pierwotny przyciągnął rekordowo niską liczbę emitentów i inwestorów. Jednocześnie, ostatni kwartał 2016 r., w szczególności grudzień, przyniósł oczekiwaną od dawna poprawę sytuacji na rynku kapitałowym i zwyżki głównych indeksów oraz powrót inwestorów zagranicznych. Obecnie zapowiadane na najbliższe miesiące oferty publiczne dają nadzieję na zwiększenie aktywności na rynku ofert pierwotnych w roku 2017, w tym m.in. powrót emitentów, którzy w poprzednich latach odkładali decyzję o debiucie" - powiedział Margol, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii, Turcji i Szwajcarii) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach.