Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi znoszący podział rynku regulowanego na giełdowy i pozagiełdowy - poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu po posiedzeniu Rady Ministrów.

CIR wskazało, że w projekcie noweli przewidziano trzy zmiany. Pierwsza to zniesienie podziału rynku regulowanego na rynek giełdowy i rynek pozagiełdowy.

"Różnice między rynkiem giełdowym a pozagiełdowym nie są na tyle istotne, by utrzymywać taki podział i nie ma też uzasadnienia prawnego dla takiego podziału. Dlatego przewidziano objęcie obu wymienionych typów rynku tym samym pojęciem – rynku regulowanego" - napisano w komunikacie.

Poza tym projekt wprowadza instytucję rachunku derywatów. CIR wyjaśniło, że nowa instytucja likwiduje istniejącą lukę prawną dotyczącą rejestracji instrumentów pochodnych, przez co zwiększy się bezpieczeństwo obrotu i zostanie zapewniony skuteczny nadzór nad rynkiem terminowym.

Ponadto, w projekcie zmieniono organ wydający zezwolenie na prowadzenie rynku regulowanego – z ministra rozwoju i finansów na Komisję Nadzoru Finansowego. "Rozwiązanie to oznacza skrócenie procesu licencjonowania w Polsce giełd papierów wartościowych oraz skupienie spraw związanych z nadzorem nad rynkiem kapitałowym w jednej instytucji" - tłumaczą służby prasowe rządu.

Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.