WIG 20 zakończył wtorkową sesję na plusie, a pozostałe indeksy spadły poniżej poziomu z poprzedniego zamknięcia. Liderami wzrostów były banki, a spadki dotknęły spółki energetyczne.

WIG 20 prawie cały dzień utrzymywał się nad kreską i sesję zakończył 0,16-proc. wzrostem do 1.785,59 pkt. W czasie sesji indeks dużych spółek osiągnął poziom 1.800 pkt., co było najwyższym poziomem od dwóch miesięcy.

We wtorek lekko wahały się pozostałe indeksy, na zamknięciu jednak spadły - WIG stracił 0,1 proc., mWIG 40 spadł o 0,71 proc. Obroty na rynku wyniosły ok. 785 mln zł.

Giełdy Europy Zachodniej wahają się - niemiecki DAX pozostaje bez zmian, brytyjski FTSE zwyżkuje o 0,48 proc., francuski CAC spada o 0,32 proc.

Zwyżkom na WIG 20 przewodził sektor bankowy. Kursy Aliora i PKO BP zakończyły sesję z ponad 1-proc. wzrostem, a akcje mBanku i BZ WBK wzrosły o ponad 2 proc. W środę wyniki za III kwartał poda BZ WBK i mBank.

Wśród dwudziestu największych spółek na GPW najmocniej, o 2,46 proc., wzrosła we wtorek giełdowa wycena Cyfrowego Polsatu.

O 1,87 proc. wzrósł kurs PKN Orlen, jednocześnie przy największych obrotach na rynku (80,5 mln zł)

Duże zwyżki w czasie wtorkowej sesji notował KGHM, którego akcje pod koniec dnia wzrosły o 0,84 proc. Ceny miedzi na giełdzie metali w Londynie rosną najmocniej od dwóch tygodni, po poniedziałkowych danych z Chin o imporcie surowca, który wzrósł po raz pierwszy od pół roku.

Po porannych wzrostach Orange Polska zakończył dzień spadkiem o 0,18 proc. W poniedziałek po sesji spółka podała wyniki kwartalne, które okazały się zgodne oczekiwaniami analityków.

Najmocniej wśród blue chipów, o 4,1 proc., spadły akcje LPP. Kurs spółki odzieżowej rósł od początku września, po danych na temat sprzedaży za IX.

Wtorkową sesję spadkami zakończyły wszystkie spółki energetyczne z WIG 20 - PGE straciło 4,01 proc., Tauron 3,32 proc., Enea 0,10 proc., a Energa 1,2 proc.

O 0,79 proc. spadły notowania Asseco Poland. W poniedziałek wieczorem spółka wezwała do sprzedaży ponad 1 mln akcji Asseco Central Europe po 23,5 zł za papier. Notowania Asseco CE poszły w dół o 8,27 proc. do 23,85 zł.

Na szerokim rynku we wtorek zadebiutował Stelmet, producent i dystrybutor drewnianej architektury ogrodowej. Kurs spółki spadł o 3,23 proc.

Duży wzrost wśród średnich spółek zanotowała Integer, której kurs wzrósł we wtorek o 4,02 proc.

O 8,2 proc. spadły akcje Mangata Holding, dawnej Zetkamy. W poniedziałek po sesji spółka podała w komunikacie, że przewiduje korektę marcowej prognozy wyników na 2016 rok po analizie wyników za III kwartał i na bazie oceny rynkowej IV kwartału.

Mocnymi zniżkami odznaczyła się Alma, której akcje zakończyły dzień 6,11-proc. spadkiem. Wcześniej, Krakchemia odstąpiła od przedwstępnej umowy kupna nieruchomości w Krakowie od Alma Market, żądając przy tym zwrotu 10 mln zł zaliczki wraz z odsetkami. We wrześniu 2015 roku Krakchemia i jej podmiot dominujący Alma Market zawarły przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości w Krakowie, dotyczącą prawa użytkowania wieczystego, działki gruntu oraz prawa odrębnej własności budynku, znajdującego się na tym gruncie.

O 1,72 proc. wzrosły akcje Erbudu. Deweloper poinformował we wtorek, że zawarł umowę z PGE na wymianę dwóch młynów wraz z modernizacją linii technologicznych produkcji sorbentu w Przemiałowni Kamienia Wapiennego w Bogatyni.