Rynki finansowe nie przestraszyły się wielkiej zmiany w USA

autor: Bartłomiej Niedziński14.11.2016, 07:30; Aktualizacja: 14.11.2016, 09:03
 Donald Trump

Politycznych analogii między czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii a wtorkowymi wyborami w USA jest sporo.źródło: PAP
autor zdjęcia: MICHAEL REYNOLDS

Reakcje giełdowe na wynik wyborów prezydenckich w Stanach były mniej nerwowe niż po referendum w sprawie Brexitu.

Pomijając krótkotrwały pierwszy szok, reakcja rynków finansowych na niespodziewane zwycięstwo Donalda Trumpa była raczej spokojna, a notowania szybko wróciły do dotychczasowych trendów. Inwestorzy nauczeni doświadczeniem referendum w sprawie Brexitu wiedzieli już, że samo głosowanie niczego nie zmienia, zatem na razie nie ma powodów do paniki.

Politycznych analogii między czerwcowym referendum w Wielkiej Brytanii a wtorkowymi wyborami w USA jest sporo. W obu przypadkach wynik był inny, niż zapowiadały niemal wszystkie badania opinii publicznej, w obu przypadkach wygrała opcja odwołująca się przynajmniej częściowo do populistycznych haseł i która jest uważana za gorszą z punktu widzenia stabilności rynków finansowych.

Pierwszego i drugiego dnia po brytyjskim referendum główny indeks londyńskiej giełdy FTSE100 mocno poszedł w dół, tracąc prawie 6 proc., choć nie zbliżył się do najniższych poziomów z bieżącego roku. Jednak już trzeciego dnia zaczął odrabiać straty, czwartego był na poziomie wyższym niż przed referendum, a w kolejnych dalej rósł, ustanawiając tegoroczne maksima. W ostatni piątek na zamknięciu miał już wartość ponad 6730 pkt, co oznacza, że był prawie 7 proc. wyżej niż w dniu referendum. W przypadku brytyjskich obligacji rządowych wynik plebiscytu nie spowodował wzrostu ich rentowności. W kolejnych tygodniach po głosowaniu wręcz ona spadała. Zaczęła wyraźniej rosnąć dopiero w październiku, gdy coraz bardziej zaczęło wyglądać na to, że Londyn w zamian za wprowadzenie ograniczeń w dostępie do swojego rynku pracy jest gotowy poświęcić udział w unijnym wolnym rynku.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane