Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko spadają po zwyżce w czwartek o ponad 1 proc. W USA zmniejszyły się zapasy ropy, już 5. tydzień z rzędu, a w ubiegłym tygodniu OPEC zdecydował o obniżeniu dostaw surowca - te dwa czynniki mogą mieć znaczenie dla dalszych notowań ropy - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 50,39 USD, po zniżce o 5 centów.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 7 centów do 52,44 USD za baryłkę.

W ubiegłym tygodniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Inwestorzy poznali we wtorek raport o zapasach paliw w USA, który opublikował niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). W środę zrobił to Departament Energii USA (DoE).

Z danych API wynika, że amerykańskie zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu aż o 7,6 mln baryłek, a z danych DoE - że zapasy spadły o 2,98 mln baryłek. To już 5. z kolei tydzień spadku zapasów ropy w USA.

Analitycy prognozowali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,5 mln baryłek.

Produkcja ropy w USA spada od dwóch tygodni i wynosi obecnie 8,5 mln baryłek dziennie - wynika z danych DoE.

"Te dane powodują, że rynek ropy jest teraz +byczy+ - OPEC zobowiązało się do cięcia produkcji, a w USA zapasy ropy są niższe niż się spodziewano" - mówi Hong Sung Ki, analityk rynku surowców w Samsung Futures Inc.

"Jednakże niepewność na rynkach ropy nadal się utrzymuje, bo inwestorzy trochę sceptycznie podchodzą do tego, czy OPEC ostatecznie podczas listopadowego posiedzenia podejmie decyzję w sprawie cięć dostaw i czy taka decyzja będzie wprowadzona w krajach eksportujących ropę z kartelu" - podkreśla.

W czwartek ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 61 centów do 50,44 USD za baryłkę.

We wrześniu ceny ropy w Nowym Jorku wzrosły o 7,9 proc.