Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i są poniżej 50 dolarów za baryłkę. Analitycy Goldman Sachs oceniają, że ostatnie wzrosty notowań surowca mogą zachęcić producentów ropy do zwiększenia jej dostaw, a to spowoduje, że nadpodaż ropy na rynkach w 2017 roku utrzyma się - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 49,45 USD, po zniżce o 38 centów, czyli 0,8 proc.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie tanieje o 37 centów, czyli 0,7 proc., do 51,49 USD za baryłkę.

Analitycy Goldman Sachs Group Inc. prognozują, że na rynkach ropy w 2017 roku utrzyma się nadpodaż, a ceny ropy zatrzymają się na poziomie 55 dolarów za baryłkę, bo amerykańscy producenci "powracają do gry" i uruchamiają coraz więcej odwiertów.

Tymczasem w ubiegłym tygodniu Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca.

Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

W reakcji na to postanowienie ceny ropy na rynkach paliw wzrosły już o 11 procent.

Inwestorzy poznali we wtorek raport o zapasach paliw w USA, który opublikował niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). W środę zrobił to Departament Energii USA (DoE).

Z danych API wynika, że amerykańskie zapasy ropy spadły w ubiegłym tygodniu aż o 7,6 mln baryłek, a z danych DoE - że zapasy spadły o 2,98 mln baryłek. To już 5. z kolei tydzień spadku zapasów ropy w USA.

Analitycy prognozowali, że w ub. tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,5 mln baryłek.

Produkcja ropy w USA spada od dwóch tygodni i wynosi obecnie 8,5 mln baryłek dziennie - wynika z danych DoE.

W środę ropa na NYMEX w Nowym Jorku zdrożała o 1,14 USD do 49,83 USD za baryłkę.

We wrześniu ceny ropy w Nowym Jorku wzrosły o 7,9 proc.