Dane z różnych źródeł wskazują na spowolnienie w sektorze nieruchomości w Wlk. Brytanii. Co dalej z luzowaniem w UK? Z funduszy inwestycyjnych na wyspach odpływają środki.

AKTYWNOŚĆ W BUDOWLANCE UK W DÓŁ

Wskaźnik aktywności w sektorze budowlanym w Wlk. Brytanii spadł mdm w maju o 2,1 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrósł o 2,8 proc., po korekcie z +2,5 proc. Oczekiwano spadku o 1,2 proc.

Oznacza to, iż w II kwartale produkcja sektora spadnie, o ile w czerwcu wskaźnik aktywności nie wzrośnie o 1,9 proc. - wynika z wyliczeń Bloomberg.

Rdr wskaźnik spadł o 1,9 proc., przy zniżce 0,6 proc. miesiąc wcześniej po korekcie, wobec -3,7 proc. przed korektą. Analitycy oczekiwali spadku o 3,5 proc.

W komentarzu do danych analitycy Bloomberga wskazują, iż dane miesięczne mogą być dość zmienne. Mimo to, jak uważają, „perspektywa nie jest obiecująca”, a dane sugerują pogorszenie się wzrostu w sektorze w nadchodzących miesiącach.

SPADEK SPRZEDAŻY LUKSUSOWYCH MIESZKAŃ PO BREXICIE O 43 PROC.

Liczba sprzedanych mieszkań w segmencie luksusowym w Londynie spadła w ciągu 12 roboczych dni od referendum o Brexicie o 43 proc. rdr, a liczba ofert sprzedaży zmniejszyła się o 25 proc. – wynika z wyliczeń firmy badawczej Lonres.

Analitycy firmy podają, że w skali całego kraju sprzedaż luksusowych mieszkań spadła o 18 proc., a liczba ofert o jedną trzecią.

Z kolei dane Acadata Ltd. i LSL Property Services Plc. pokazują, że wartość domów w Londynie spadała już w maju, o 1,4 proc. mdm, co oznacza największy spadek od czerwca 2011 r.

WŁAŚCICIELE NIERUCHOMOŚCI W UK NIEPEWNI PRZYSZŁOŚCI

Właściciele nieruchomości w Wlk. Brytanii nie wiedzą, jakie będą konsekwencje Brexitu dla prywatnego sektora najmu – wynika z raportu firmy konsultingowej BDRC Continental.

Wg badania, 40 proc. właścicieli uważa, że Brexit przyniesie negatywne efekty dla ich sektora, 25 proc. nie wie czego się spodziewać w przyszłości, a 43 proc. jest zdania, że Brexit nie będzie miał na nich wpływu.

„Jedyną pewną zmienną dla właścicieli nieruchomości jest niepewność” – powiedział Mark Long, dyrektor BDRC.

BRAK OBNIŻKI STÓP „POMYŁKĄ” – BOFA

Zdaniem analityków Bank of Ameryka Merill Lynch brak obniżenia stóp procentowych przez Bank Anglii (BoE) było „pomyłką” – napisano w raporcie z 15 lipca.

„Decyzja BoE wygląda na pomyłkę w ich postępowaniu: BoE dodał tylko niepewności w świecie, który i tak jest już jej pełen” – napisano.

BofA przewiduje cięcie stóp przez BoE o 25 pb w najbliższej przyszłości.

„Dane gospodarcze zawiodły. Carney sygnalizował luzowanie. Minutki z ostatniego posiedzenia BoE wskazywały na cięcie stóp. +Większość+ (zwróćmy uwagę na to słowo) decydentów z BoE oczekuje luzowania w sierpniu, ale nie zgodziło się na to w czwartek. To dziwne, że mówi się o luzowaniu, ale się tego nie robi. Naszym zdaniem będzie to kosztować gospodarkę (…) po czwartkowych wydarzeniach obniżamy naszą prognozę co do cięcia stóp przez BoE do 25 pb z 40 pb poprzednio" - napisano.

WLK. BRYTANII POTRZEBNE JEST LUZOWANIE W SIERPNIU – GŁ. EKONOMISTA BOE

„By chronić gospodarkę i miejsca pracy w Wlk. Brytanii, prawdopodobnie potrzeba będzie zastosować szereg komplementarnych środków luzowania polityki monetarnej” – uważa Andy Haldane, główny ekonomista Banku Anglii (BoE).

„Odpowiedź monetarna, jeżeli ma wzmocnić oczekiwania i zaufanie, musi zostać przeprowadzona szybko i zdecydowanie. Przez +szybko+ rozumiem w przyszłym miesiącu, kiedy to będzie można już precyzyjnie określić zakres luzowania i jego środki, po danych z sierpniowego raportu o inflacji” – dodał.

ODPŁYWY Z FUNDUSZY INWESTYCYJNYCH W UK

Od momentu referendum, które odbyło się 23 czerwca, do 6 lipca wartość aktywów funduszy inwestycyjnych w UK zmniejszyła się o 9,1 proc. do 450 mld USD – poinformował Societe Generale, powołując się na dane z bazy EPFR Global.

Z funduszy akcji odpłynęło 4,7 mld USD, najwięcej od 2007 r.

Dane nie obejmują funduszy nieruchomości oraz innych uczestników rynku, którzy nie raportują do EPFR.

DOKAPITALIZOWANIE BANKÓW W UK NA POZIOMIE 40 MLD EURO – FT/BCG

Europejskie banki mogą być zmuszone do dokapitalizowania swoich brytyjskich oddziałów w kwocie nawet 40 mld euro – podaje Financial Times, cytując raport Boston Consulting Group.

Jak pisze FT, Brexit może spowodować wzrost rocznych kosztów departamentów banków obsługujących rynki kapitałowe o 8-22 proc.

ZAWIROWANIA PO BREXICIE BĘDĄ SPRZYJAĆ PRIVATE BANKING

Coraz więcej bogatych Azjatów będzie zwracać się do instytucji private banking o zarządzanie ich majątkiem w sytuacji zwiększonej niepewności na rynkach po Brexicie – wynika z raportu firmy badawczej East & Partners Asia Pte z Singapuru (E&P).

Z wyliczeń E&P wynika, iż 25 proc. zamożnych („high-net-worth”) inwestorów w Azji korzystało w maju z usług private banking, o 10 proc. więcej niż 3 lata temu. W tym czasie spadł też odsetek inwestorów, do 52 proc. z 70 proc., którzy sami zarządzają swoim majątkiem.

Zdaniem E&P trend ten będzie kontynuowany, głównie z powodu niepewności po Brexicie oraz wobec sytuacji gospodarek USA i Chin.

WZROST PKB SŁOWACJI MNIEJSZY PO BREXICIE

Skumulowany wzrost PKB Słowacji będzie mniejszy do 2019 r. o 0,5 proc. w wyniku Brexitu – poinformowało słowackie ministerstwo finansów.

Zdaniem resortu w tym samym horyzoncie czasowym Brexit doprowadzi do utraty w kraju ok. 4000 miejsc pracy, oraz spowolni skumulowany wskaźnik inflacji o 0,9 proc.

W pesymistycznym scenariuszu ministerstwo zakłada, że w 2016 r. wzrost PKB Słowacji będzie niższy o 0,2 pkt. proc., a w 2017 r. o 0,3 pkt. proc. niż wcześniejsze prognozy wzrostu 3,2 proc. w 2016 r. i 3,7 proc. w 2017 r.

BREXIT POZBAWI PRACY 500 TYS. OSÓB W UK

Wielka Brytania wpadnie w lekką recesję w 2017 r., co spowoduje wzrost bezrobocia z 5 do 6,5 proc. - przewiduje Credit Suisse.

W raporcie zatytułowanym "Mayday! Mayday!" Credit Suisse obciął swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Wielkiej Brytanii do 1 proc. z 1,8 proc w 2016 r i do minus 1 proc. w 2017.

W rezultacie, pod koniec przyszłego roku bezrobocie ma wzrosnąć do 6,5 proc., co oznacza powiększenie liczby bezrobotnych o 500 tysięcy osób.

To wpłynie na wysokość płac i doprowadzi do redukcji nominalnego dochodu - twierdzą analitycy.

Ostatnio Wielka Brytania mogła się pochwalić najniższym odczytem bezrobocia od 2005 r. W pierwszym kwartale tego roku spadło ono do 5 proc.

WŁOCHY ZA „MODELEM NORWESKIM” RELACJI UK Z UE

Włochy opowiadają się za „norweskim modelem” przyszłych relacji Wlk. Brytanii z UE, gdzie UK zachowa dostęp do wspólnego rynku - powiedział w piątek włoski minister ds. europejskich Sandro Gozi.

„UK wychodzi z UE, ale jest częścią wspólnego rynku. Jestem gotów podpisać się pod takim rozwiązaniem jeszcze dziś, ale nie wiem co na to Wlk. Brytania” – powiedział.

NIE POWINNO DOJŚĆ DO REFERENDUM W SZKOCJI – MINISTER DS. SZKOCJI

Brytyjski minister ds. Szkocji David Mundell oświadczył w piątek, że mimo decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej, Szkocja nie powinna organizować drugiego referendum niepodległościowego.

"Oczywiście można by było przeprowadzić kolejne referendum w sprawie niepodległości (Szkocji), ale kluczowym problemem jest to, czy powinno się je przeprowadzić” - oświadczył Mundell w wypowiedzi dla radia BBC, dodając, iż "dla niego jest jasne", że nie powinno być drugiego referendum w tej sprawie.