Europejskie giełdy tracą po informacjach o tragicznym zamachu w Nicei. Na drugim planie dobre dane z Chin.

Co najmniej 80 osób zginęło, a wiele zostało rannych w Nicei na południu Francji, gdy podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum ludzi. "Atak ten miał charakter terrorystyczny" - oświadczył prezydent Francois Hollande. MSW Francji potwierdziło, że kierowca został zastrzelony przez policję. Hollande zapowiedział, że na kolejne trzy miesiące zostanie przedłużony stan wyjątkowy wprowadzony po zamachach terrorystycznych w Paryżu w listopadzie ub. roku.

Tragiczne wydarzenia we Francji negatywnie wpływają na i tak chwiejne nastroje po czwartkowej decyzji Banku Anglii o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej na poziomie 0,5 proc.

Na drugim planie znajdują się w piątek dobre dane z Chin, gdzie wskaźniki za czerwiec i II kwartał przebiły oczekiwania.

PKB Chin wzrósł w II kw. 2016 r. o 6,7 proc. rdr, gdy tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu o 6,6 proc. Lepszy od oczekiwań był również odczyt kdk.

Produkcja przemysłu w Chinach w VI rdr wzrosła o 6,2 proc., a oczekiwano +5,9 proc. Ponadto, sprzedaż detaliczna w Chinach w czerwcu wzrosła rdr o 10,6 proc. wobec spodziewanego wzrostu o 9,9 proc.

Po zamachu we Francji tracą akcje spółek związanych z branżą turystyczną. Linie lotnicze EasyJet, Air France tracą ponad 2,5 proc., a sieć hoteli Accor ponad 3,5 proc.

Przed sesją w nieoczekiwanym komunikacie Swatch poinformował, iż zysk spółki w pierwszej połowie roku spadł o połowę rdr, najwięcej od 15 lat. Producent zegarków opublikuje wyniki w przyszłym tygodniu. Kurs Swatcha zniżkuje ok. 11 proc.

W czwartek w nocy Bayer podwyższył ofertę na akcje Monsanto o 3 USD za akcję do 125 USD/akcję. Tym samym amerykański gigant chemiczny jest wyceniany na 54,7 mld USD. W czwartek na zamknięciu akcje Monsanto były notowane po 104,22 USD za sztukę.

O godz. 11.00 Eurostat poda ostateczny odczyt CPI za czerwiec. Po południu napłyną dane z USA. O 14.30 zostanie opublikowana inflacja CPI, sprzedaż detaliczna oraz wskaźnik Empire Manufacturing w okręgu Nowy Jork. O 15.15 poznamy dane dot. produkcji przemysłowej, a o 16.00 wskaźnik zaufania konsumentów (Michigan) oraz zapasy w biznesie.