Do czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii na rynku walutowym i dłużnym obowiązywać będzie duża zmienność - oceniają analitycy. Dodają, że w przypadku zwycięstwa w referendum zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE umocni się zarówno złoty, jak i polskie obligacje.

"Sondaże miały i będą mieć bardzo duży wpływ na to, co do czwartku będzie dziać się na rynkach finansowych. Danych makroekonomicznych na świecie będzie w tym tygodniu publikowanych niewiele, a te które się ukażą i tak znajdą się w cieniu referendum w sprawie Brexitu" - napisała rano Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Jej zdaniem, do ważnych wydarzeń, na które mimo referendum rynki finansowe zwrócą uwagę, zaliczyć należy wtorkowe i środowe wystąpienia szefowej Fed J.Yellen przed amerykańskim Kongresem.

"Bieżący tydzień będzie niewątpliwie jednym z najważniejszych w historii UE. Świat wstrzyma oddech w czwartek, tj. w dniu referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie jej dalszego członkostwa w UE, a jego wyniki będą mieć niebagatelne konsekwencje nie tylko dla samego Zjednoczonego Królestwa, ale całej Unii i dla światowej gospodarki. W bardzo pozytywnych nastrojach przebiega dzisiejsza sesja azjatycka, a to przede wszystkim za sprawą nowych sondaży opublikowanych w Wielkiej Brytanii wskazujących na przewagę zwolenników pozostania kraju w UE" - napisała Kurtek.

"Złoty pozostanie pod wpływem wydarzeń zagranicznych. Kurs EUR-PLN dzięki poprawie sentymentu globalnego zszedł dziś poniżej 4,40, ale prawdopodobieństwo powrotu powyżej tego poziomu jest bardzo duże. Przewidywany zakres notowań EUR-PLN na dzisiaj to 4,39-4,42" - uważa Kurtek.

Sobotni sondaż przed referendum w Wielkiej Brytanii przygotowany przez pracownię Opinium na zlecenie tygodnika "Observer" wskazuje na jednakowy wynik zwolenników oraz przeciwników pozostania UK w UE. Zdecydują niezdecydowani.

Na szeroki zakres wahań złotego do czasu referendum w Wielkiej Brytanii wskazują analitycy z banku Pekao SA. Dodają, że w przypadku zwycięstwa zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w UE złoty może się znacząco umocnić.

"Złoty może wahać się w szerokim przedziale 4,38-4,46/EUR do czasu rozstrzygnięcia kwestii Brexitu. W razie zwycięstwa zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej PLN powinien umocnić się wyraźnie z celem w okolicy 4,31/EUR" - napisali w porannym raporcie analitycy z Pekao SA.

DO REFERENDUM W WLK. BRYTANII ZMIENNOŚĆ; WYGRANA ZWOLENNIKÓW POZOSTANIA W UE UMOCNI KRAJOWY DŁUG

W ocenie analityków z banku Pekao SA, do czwartkowego referendum w Wielkiej Brytanii również na rynku długu obecna będzie duża zmienność.

"Zmienność na rynku dłużnym może być solidna w związku z głosowaniem na Wyspach. W razie wygranej zwolenników status quo spodziewamy się wyraźnego spadku premii za ryzyko i umocnienia krajowych obligacji w stronę 3,00 proc. w sektorze 10-letnim. W tym tygodniu oczekujemy wahań rentowności w przedziałach 1,70-1,80 proc. (2Y), 2,40-2,55 proc. (5Y) oraz 3,05-3,25 proc. (10Y)" - napisali w porannej nocie analitycy z Pekao SA.