Chcemy wprowadzenia płatnych staży i praktyk w całej UE; wynagrodzenie, co najmniej w wysokości 3,5 tys. zł netto, dla każdego praktykanta i stażysty - to jeden z postulatów Lewicy w wyborach do PE. To jest minimum, które pozwoli studentom skupić się na nauce - powiedział europoseł Robert Biedroń.

Lewica domaga się płatnych staży i praktyk dla młodych

O postulacie Lewicy, aby młodzi ludzie byli wynagradzani za staże i praktyki Biedroń - współprzewodniczący Nowej Lewicy i kandydat w tegorocznych wyborach do PE - mówił na poniedziałkowej konferencji przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego.

"Dane z Unii Europejskiej pokazują, że połowa studentów i uczniów z krajów członkowskich ma doświadczenia z bezpłatnymi stażami i praktykami. 67 proc. studentów w Polsce ma podobne doświadczenia" - podkreślił.

W związku z tym Biedroń - "idąc śladem rezolucji PE z 2020 r." w sprawie wzmocnienia gwarancji dla młodzieży - zapowiedział, że będzie domagał się zakończenia "współczesnego niewolnictwa wobec uczniów". "Domagamy się jako Lewica płatnych staży i praktyk, które będą wynosiły 3,5 tysiąca zł na rękę dla każdego praktykanta czy praktykantki miesięcznie" - powiedział. Zdaniem europosła "to jest to minimum, które pozwoli studentom i uczniom skupić się na nauce".

Rola Lewicy w walce o prawa studentów w Sejmie i PE

Posłanka Lewicy Dorota Olko podkreśliła, że pierwsze posiedzenie podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, której jest przewodniczącą, zostało poświęcone sytuacji socjalnej studentów. "Walczymy o to w Sejmie i jestem przekonana, że takie osoby jak dr Zofia Malisz, jak Robert Biedroń zawalczą o lepszą sytuację studentów także w PE" - wskazała.

Malisz, która startuje w wyborach do PE z 4. miejsca listy Lewicy w Warszawie, zapewniła, że będzie starała się wprowadzić ten postulat na poziomie europejskim. "Młodzi ludzie, którzy przychodzą na darmowe staże, z reguły są wspierani przez rodziców, a jeżeli nie mają takiego wsparcia to nie mają szansy zdobyć tego cennego doświadczenia" - dodała.

Nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce 9 czerwca; wybierzemy 53 europosłów spośród 1020 kandydatów.

Autorka: Agata Andrzejczak

andr/ js/