JSW traci po zapowiedzi emisji. O ponad 13 proc., do 14,95 zł, spadł w środę kurs Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To efekt zapowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, że firma może wymagać dokapitalizowania w postaci nowej emisji akcji, z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Jego zdaniem potrzeby finansowe JSW są większe niż 1 mld zł.
Dodał, że nie jest przekonany, czy Skarb Państwa uczestniczyłby w tej emisji, i nie można wykluczyć zejścia poniżej 50 proc. w akcjonariacie spółki. Po doniesieniach o potrzebach kapitałowych JSW pojawiły się spekulacje, że zaangażowanie w zakup aktywów lub akcji producenta węgla koksowego planuje Energa. W czwartek trzeci co do wielkości sprzedawca energii elektrycznej zdementował te informacje.
Notowania giełdowe / Dziennik Gazeta Prawna
Do dywidendy nie trzeba zysku. Zarząd PZU zaproponował, by spółka przeznaczyła na dywidendę niemal 1,8 mld zł z ubiegłorocznego zysku, który wyniósł 2,2 mld zł. Na akcję przypadłoby 2,08 zł. W ubiegłym roku dywidenda z PZU wyniosła niemal 2,6 mld zł. Poszedł na nią niemal cały jednostkowy zysk spółki z 2014 r. Giełda Papierów Wartościowych chce przeznaczyć na dywidendę 99,1 mln zł, czyli 80 proc. zysków. Na akcję przypadłoby 2,36 zł. Kilka lat temu dywidendowym potentatem był KGHM. W ub.r. miedziowy koncern miał stratę, a mimo to zarząd chce wypłacić akcjonariuszom 300 mln zł, czyli 1,5 zł na akcję (rok temu było 4 zł na akcję).
i2 Development w górę na słabym rynku. Na GPW rozpoczęły się notowania siódmego w tym roku debiutanta. W czasie czwartkowego debiutu kurs akcji dewelopera i2 Development wzrósł na otwarciu o 10 proc. do 22 zł. Całą sesję spółka zakończyła wzrostem o 3,75 proc. do 20,75 zł. Indeks WIG spadł tego dnia o 1,84 proc. Spółka sprzedała w ofercie publicznej akcje za 34 mln zł.
Thomas Cook przygnieciony przez terroryzm. Kurs akcji grupy Thomas Cook, jednego z najdłużej działających biur podróży na świecie, spadł w czwartek w Londynie o 19 proc. Wyprzedaż akcji uruchomiły m.in. informacje o 5-proc. spadku rezerwacji na sezon letni. Firma ma kłopoty ze sprzedażą alternatywnych kierunków klientom rezygnującym z wyjazdów do Turcji. Do tego doszły słabe prognozy dla branży turystycznej w związku z zamachami w tym kraju i zaginięciem w czwartek samolotu linii EgyptAir.
Wal-Mart kasuje konkurencję. Kurs największej na świecie sieci detalicznej w końcu tygodnia w ciągu jednej sesji wzrósł o 9,6 proc. Firma podała, że w I kw. jej sprzedaż w amerykańskich sklepach działających co najmniej rok wzrosła o 1 proc., analitycy spodziewali się zwyżki o 0,5 proc. Zysk na akcję wyniósł 98 centów przy oczekiwaniach na poziomie 88 centów. Wcześniej rozczarowujące wyniki podały działające w tym segmencie Target Corp. i Macy’s.
Warren Buffet przekonuje się do nowych technologii. Berkshire Hathaway, holding legendarnego inwestora Warrena Buffetta, kupił udziały w Apple’u. W I kw. 2016 r. firma nabyła walory Apple’a za łącznie niemal 1,1 mld dol. Buffet przez lata unikał inwestycji w nowe technologie. Założyciel Berkshire Hathaway zajął w tym roku trzecie miejsce na liście najbogatszych ludzi na świecie w rankingu „Forbesa”, który wycenił jego majątek na 60,8 mld dol.