Powołanie członków Rady Polityki Pieniężnej oraz złożenie przysięgi przez powołanych przez Senat członków Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na posiedzeniu, które rozpoczyna się w środę, 13 stycznia o godz. 11.00.

Kandydatami senatorów PiS do RPP są Eugeniusz Gatnar, Marek Chrzanowski oraz Jerzy Kropiwnicki, a kandydatem PO jest Marek Dąbrowski. Kadencje trzech obecnych członków RPP powołanych przez Senat upływają 24 stycznia.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez dział Prasowy Kancelarii Senatu, "powołanie i złożenie przysięgi przed organem powołującym następuje przed upływem kadencji dotychczasowych członków RPP powołanych przez dany organ. Nowo powołani członkowie RPP obejmują swoją funkcję w dniu następującym po dniu, w którym upływa sześcioletnia kadencja ich poprzedników".

RPP W SEJMIE

Reklama

Przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Andrzej Jaworski poinformował w poniedziałkowej rozmowie, że przesłuchanie kandydatów do RPP odbędzie się na komisji w przyszłym tygodniu.

Kadencje powołanych przez Sejm członków RPP: Andrzeja Bratkowskiego i Elżbiety Chojny-Duch wygasają 20 stycznia. Zgodnie z informacją na stronie internetowej Sejmu kadencja członka RPP trwa 6 lat - licząc od dnia złożenia przysięgi.

"Sejmowymi" kandydatami PiS do RPP są Grażyna Ancyparowicz i Eryk Łon, kandydatem PO jest Cezary Wójcik.

W porządku dziennym 8. posiedzenia Sejmu zaplanowanego w dniach 13, 14 i 15 stycznia 2016 r. na obecną chwilę nie ma punktu dotyczącego powołania członków RPP. Kolejne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest w dniach 27-29 stycznia.

Do 10 stycznia posłowie mają czas na zgłaszanie kandydatów do RPP w miejsce Anny Zielińskiej-Głębockiej, której kadencja upływa 9 lutego. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że posłowie PiS mogą zgłosić kandydaturę Jerzego Żyżyńskiego.