statystyki

Odsetki ustawowe od 2016 r.: Nowe rodzaje i wysokość

18.12.2015, 08:39; Aktualizacja: 18.12.2015, 14:00
Pieniądze, kalkulator

Do ustalenia wysokości odsetek stosować się będzie nowy mechanizm, w którym podstawą wyliczeń będzie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiegoźródło: ShutterStock

Ustawa wprowadza duże zmiany w sposobie stosowania i obliczania wysokości odsetek ustawowych, odsetek za opóźnienie oraz odsetek maksymalnych.

Dla lepszego zobrazowania nowej regulacji przypomnimy dotychczasowe rodzaje odsetek występujących w ustawie z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.; dalej: kodeks cywilny, k.c.) oraz ustawie o transakcjach handlowych, a także wskażemy, jakie zmiany przewidziano w tym zakresie.

Jakie czekają nas zmiany

1. Odsetki ustawowe – jest to termin zdefiniowany w art. 359 k.c. Obecnie odsetki ustawowe stosowane są we wszystkich tych przypadkach, w których strony nie ustaliły odsetek umownych bądź nie istnieje możliwość naliczania wyższych odsetek na podstawie ustawy o transakcjach handlowych.

Po zmianach wprowadzonych omawianą nowelizacją u.t.h. odsetki ustawowe stosowane będą:

a) w transakcjach handlowych – jako stopa odsetek, którą wierzyciel będzie stosował, gdy termin zapłaty wynikający z umowy jest dłuższy niż 30 dni oraz za okres po upływie 30. dnia, liczonych od dnia spełnienia swojego świadczenia i doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi, do dnia zapłaty (ale nie dłużej niż do dnia wymagalności świadczenia pieniężnego);

b) jako stopa odsetek od kapitału (np. oprocentowanie umowy pożyczki).

2. Odsetki za zwłokę (wynikające z ordynacji podatkowej) – obecnie odsetki takie stosuje wierzyciel w transakcjach handlowych (a zatem nie stosuje się ich do innych stosunków prawnych niż transakcje handlowe) – od dnia wymagalności świadczenia pieniężnego do dnia zapłaty. Od 1 stycznia 2016 r. ustawa o terminach zapłaty nie będzie odwoływała się do ordynacji podatkowej. Odsetki te zastąpione zostają „odsetkami ustawowymi za opóźnienie w transakcjach handlowych”.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • kinga(2016-02-14 17:33) Zgłoś naruszenie 00

    Przy podpisywaniu umowy lokującej pieniadze dogadujemy się z bankiem na proponowaną kwotę. To jest nasz wybór. Tak mam z lokatą w Getinie i tego się trzymam.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane