Inwestorzy czekają na efekty posiedzenia Rezerwy Federalnej. Amerykańscy bankierzy centralni zastanawiają się czy podnieść stopy procentowe, po raz pierwszy od 2006 roku.

Decyzję w sprawie stóp procentowych rynek pozna w czwartek o godz. 20 czasu polskiego. Pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa szefowej Fed Jannet Yellen.

Na rynkach panuje duża niepewność i inwestorzy są mocno podzieleni w swoich oczekiwaniach co do rezultatu posiedzenia, dlatego bez względu na rezultaty posiedzenia na rynkach możliwa jest duża zmienność po ogłoszeniu decyzji Fed.

W ocenie rynku terminowego prawdopodobieństwo, że Fed podniesie stopy procentowe w tym miesiącu wynosi nieco powyżej 30 proc. Z konsensusu Bloomberga wynika tymczasem, że nieco ponad połowa ankietowanych analityków spodziewa się pozostawienia stóp procentowych bez zmian tym tygodniu.

Przed sesją inwestorzy poznali dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Liczba rozpoczętych inwestycji w zakresie budowy domów mieszkalnych w USA spadła w sierpniu i wyniosła 1,126 mln w ujęciu rocznym. W lipcu wskaźnik wyniósł 1,161 mln po korekcie wobec 1,206 mln przed korektą.

Analitycy spodziewali się, że liczba rozpoczętych, nowych inwestycji wyniesie 1,16 mln.

Liczba wydanych nowych pozwoleń na budowę, wskaźnik aktywności w przyszłości w tym sektorze, wzrosła jednak do 1,17 mln z 1,13 mln poprzednio. Analitycy spodziewali się liczby nowych pozwoleń na poziomie 1,159 mln.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 264 tys. z 275 tys. tydzień wcześniej.

Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 275 tys.