Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed po zakończeniu posiedzenia w czwartek. W komunikacie amerykańskiego banku centralnego napisano, że inflacja w USA pozostaje niska oraz że jej wzrost będzie ograniczała niepewna sytuacja w światowej gospodarce.

Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Nieznaczna większość ankietowanych przez agencję Bloomberg ekonomistów spodziewała się pozostawienia stopy procentowej na niezmienionym poziomie.

Federalny Komitet Otwartego Rynku oczekuje, że podwyżka stóp procentowych będzie wskazana, jeśli będzie widoczna pewna dalsza poprawa na rynku pracy oraz jeśli będzie on wystarczająco przekonany, że inflacja powróci do 2 proc. celu w średnim terminie.

"Decyzja podjęta przez Fed wskazuje, że najbardziej znaczące na świecie gremium monetarne nie jest +byczo+ nastawione jeśli chodzi sytuację w globalnej gospodarce" - ocenia Xu Liping, analityk HNA Topwin Futures Co. w Szanghaju.

"Wcześniejsze zawirowania na rynkach w Chinach wpłynęły na wzrost niepewności na świecie co do kondycji całej światowej gospodarki" - dodaje.

W czwartek miedź na LME zdrożała do 5.440,50 USD za tonę, najwyżej od 8 tygodni. Była to reakcja na trzęsienie ziemi w Chile, gdzie niektóre kopalnie miedzi były zmuszone wstrzymać pracę, chociaż nie zanotowały z powodu trzęsienia szkód.

Trzęsienie ziemi o sile ponad 8 w skali Richtera wystąpiło w środę wieczorem czasu lokalnego u wybrzeża Chile.

Według chilijskiego instytutu sejsmologicznego trzęsienie miało siłę aż 8,4 w skali Richtera. Po nim nastąpiły silne wstrząsy wtórne. To najsilniejsze trzęsienie ziemi w Chile od pięciu lat.