Spółki giełdowe: Łatwiej zwiększać zyski niż przychody

autor: Łukasz Wilkowicz02.09.2015, 07:16; Aktualizacja: 02.09.2015, 08:09
Polskie spółki giełdowe miały w pierwszym półroczu 303,5 mld zł przychodów.

Polskie spółki giełdowe miały w pierwszym półroczu 303,5 mld zł przychodów.źródło: ShutterStock

Chociaż koniunktura na warszawskim parkiecie – mówiąc dyplomatycznie – nie zachęca do inwestowania, to notowane na nim firmy od stycznia do czerwca zarobiły na czysto o ponad 10 proc. więcej niż rok temu

Polskie spółki giełdowe miały w pierwszym półroczu 303,5 mld zł przychodów. Ich obroty były o 4 proc. większe niż rok wcześniej – wynika z analizy DGP raportów ponad 400 firm. Podmiotom notowanym na giełdzie poszło nieco gorzej niż ogółowi przedsiębiorstw niefinansowych. Według GUS firmy spoza sektora finansowego, które zatrudniają co najmniej 50 osób, zwiększyły przychody o 3,6 proc. Dynamika przychodów giełdowych spółek byłaby wyższa, gdyby nie mocna obecność na giełdzie sektora bankowo-ubezpieczeniowego, którego nie obejmują GUS-owskie statystyki dotyczące wyników przedsiębiorstw. Bez tych dwóch sektorów tempo wzrostu przychodów byłoby zbliżone do 4,5 proc. Pomiędzy poszczególnymi sektorami, a także między spółkami z tych samych branż są duże różnice.

Najwyższe tempo wzrostu zanotowały spółki medialne, jednak to w głównej mierze efekt przejęcia przez Cyfrowy Polsat Polkomtelu – operatora telefonii komórkowej. W tym sektorze nie zabrakło i takich spółek, których obroty w pierwszym półroczu były mniejsze niż rok wcześniej, jak działająca na rynku telewizyjnym firma 4Fun Media czy Platforma Mediowa Point Group, najbardziej znana jako wydawca tygodnika „Wprost”.

Największe zmniejszenie przychodów zanotowała z kolei branża telekomunikacyjna, gdzie ta tendencja utrzymuje się od dłuższego czasu. To w głównej mierze efekt zmniejszania się przychodów Orange Polska (d. Telekomunikacja Polska), ale nie była to jedyna firma z tej branży, jaka zanotowała regres. W dół poszły również przychody banków. Pod uwagę braliśmy najważniejsze dla tego sektora dochody z odsetek, a także z prowizji i opłat. Jedne i drugie są niższe niż rok temu – wpływy z odsetek zmniejszyły się z powodu rekordowo niskich stóp procentowych, dochody z prowizji spadły głównie za sprawą ustawowej obniżki opłat od transakcji kartowych.

W sumie przychody zwiększyło ponad 60 proc. notowanych na giełdzie firm. Co trzecia z nich miała obroty wyższe o więcej niż 10 proc.

15,8 mld zł zysku

Lepiej niż ze zwiększaniem przychodów poszło giełdowym spółkom z podnoszeniem zysków. Łączny wynik netto firm notowanych na GPW urósł o 10,5 proc., zbliżając się do 15,8 mld zł. Poprawić wyniki udało się 55 proc. giełdowych przedsiębiorstw. W tej grupie 34 firmy przed rokiem miały straty, a w tym roku wyszły nad kreskę. Dwa najbardziej znaczące przykłady to koncerny paliwowe: Orlen i Lotos, które przed rokiem dokonały dużych odpisów wartości inwestycji. W tym ta sytuacja już się nie powtórzyła, co otworzyło drogę do zysków.

Równocześnie jednak 40 proc. firm odnotowało pogorszenie wyniku netto przekraczające 10 proc. w skali roku, a 93 firmy przynosiły swoim właścicielom straty (rok wcześniej liczba deficytowych firm była o jedną większa).

Wśród spółek, które rok temu były dochodowe, a w pierwszym półroczu 2015 r. przyniosły straty, najbardziej jaskrawym przykładem jest Polska Grupa Energetyczna, która poszła w ślady Orlenu i Lotosu i teraz spisała na straty część wartości swoich inwestycji. W efekcie jej ujemny wynik przekroczył 5 mld zł, co przełożyło się na ujemny wynik całej branży (choć większość spółek jest dochodowa). Kilkumiliardowa strata PGE nie zachwiała jednak dynamiką zysku wszystkich spółek, bo pogorszenie u energetycznego giganta zostało skompensowane poprawą w koncernach paliwowych.

Największą poprawą wyników może pochwalić się branża informatyczna. Powód dwuipółkrotnego zwiększenia zysków? Premiera kolejnej części „Wiedźmina”, gry produkowanej przez CD Projekt, która przełożyła się na kilkakrotny wzrost przychodów i przede wszystkim zysków. Inne firmy z branży IT, nawet jeśli były w stanie poprawiać wyniki, to już w dużo mniejszym stopniu (drugi pod względem osiągniętego zysku – Comarch – zarobił 35,8 mln zł wobec 13,4 mln zł w pierwszej połowie ub.r.).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Pasjonat(2015-09-03 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    Ostatnio zmienność była spora, więc można było trochę zarobić, szczególnie jeśli opracowało się dobrze jakąś spółkę jak pokonajrynek. Zawsze można znaleźć jakieś ciekawe akcje.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane