Dziś w Atenach po pięciu tygodniach przerwy ma być otwarta miejscowa giełda. Decyzję podpisał w piątek grecki minister finansów Euklidis Tsakalotos. W stolicy Grecji rozpoczyna się też druga tura rozmów z przedstawicielami Brukseli i Międzynarodowego Funduszu Walutowego na temat nowej pożyczki. Chodzi o prawie 86 miliardów euro.

Giełda grecka wznawia swoją działalność, ale w jej funkcjonowaniu obowiązywać będą restrykcje. Grecy w dalszym ciągu nie mogą swobodnie korzystać ze swoich pieniędzy w bankach. Obowiązuje tygodniowy limit wypłat - 420 euro. Chcąc zatem inwestować na giełdzie, muszą korzystać z nowych środków finansowych. Ograniczenia te wprowadzono po to, aby nie nastąpił znaczny odpływ środków z lokat bankowych na rynek akcji. Restrykcje te nie dotyczą obcokrajowców.

W Atenach rozpoczynają się także kolejne spotkania z wierzycielami. Tematem dzisiejszych rozmów będą działania antykorupcyjne, funkcjonowanie systemu sprawiedliwości i polityka podatkowa. Stronie greckiej zależy na jak najszybszym uzyskaniu pierwszej raty pożyczki w wysokości 20-25 miliardów euro na pokrycie swoich długów. W zamian za to Grecja będzie musiała wprowadzić nowe reformy.

Rząd grecki deklaruje, że chce osiągnąć porozumienie do 11 sierpnia. 20 sierpnia mija termin spłaty pożyczki, którą Grecja zaciągnęła w Europejskim Banku Centralnym. Wynosi ona ponad 3 miliardy euro.